Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Moja najwyższa dopłata komornicza po bezskutecznej egzekucji

komentarzy 7

Bezskuteczna egzekucja komornicza oczywiście sama w sobie jest przykra dla wierzyciela i dla mnie też. Co prawda nie są to moje pieniądze zasądzone i niewyegzekwowane ale to ja zapłaciłem za uzyskanie tytułu wykonawczego, to ja uiściłem zaliczki komornikowi.  A często jeszcze po takiej bezskutecznej egzekucji komornik wzywa o zapłatę kosztów poniesionych przez niego, kosztów które przewyższyły kwoty wpłaconych przeze mnie zaliczek. Zwykle są to kwoty (tzn. tych dodatkowych kosztów) nieprzekraczające 100 złotych, najczęściej poniżej 50 złotych. Jakże więc ku…wa „ucieszyło” mnie pismo które wczoraj od jednego komornika otrzymałem, to poniższe.

bezskuteczna

Nie chce mi się sprawdzać zasadności tej kwoty, zapłacę mu. A potencjalnie (i odlegle) dobra wiadomość jest taka, że jak ustaliliśmy, prezes tej spółki (dłużnika w tym piśmie) prowadzi na siebie działalność gospodarczą – zajmuje się udzielaniem pozabankowych pożyczek. Trzeba by zatem teraz uzyskać wyrok przeciwko niemu (odpowiedzialny jako prezes subsydiarnie za zobowiązania spółki) i do komornika… Dobrze by było wziąć pożyczkę w jego firmie i zamiast zwrócić, to przedstawić mu do potrącenia przedmiotową należność, ale na tym etapie chyba nie da się tak, bo dłużnikiem jest póki co spółka a nie on.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25 pracowników w nowej kancelarii komorniczej w Chrzanowie
Gdybym ja był komornikiem czyli rzecz o zakazanej reklamie

11/10/2013

kategoria komornik

Komentarze do 'Moja najwyższa dopłata komornicza po bezskutecznej egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Trochę się widać w sprawie działo, musiałeś wnioskować o jakieś skomplikowane czynności, co? Na pierwszy rzut oka – „koszty ogłoszeń w pismach”? (ust. 2 pkt. 2).

  Lech

  11 Paź 13 20:49

 2. Tylko o standardowe czynności wnioskowałem. W sprawie były (o ile pamiętam) dwie bezskuteczne egzekucje z nieruchomości 1 i 2 licytacja bezskuteczna i powtórka. Nie byłem jedynym wierzycielem egzekwującym.

  admin

  11 Paź 13 21:29

 3. Zastanawiam się, czy żądanie dopłaty przez komornika jest w ogóle zgodne z prawem. Załóżmy, że nie kwestionuję tego iż faktycznie powstały takie dodatkowe koszty. Jednak wydaje mi się, że komornik powinien z góry określić wierzycielowi maksymalny możliwy pułap kosztów jakie mogą powstać w związku z przeprowadzeniem bezskutecznego postępowania egzekucyjnego.

  admin

  12 Paź 13 13:53

 4. No to były ogłoszenia o licytacji nieruchomości w gazetach. Norma w takich sprawach – i tak tanio wyszło.

  A co do zgodności z prawem – zastanawiaj się dalej, ale nie pisz tego na blogu, bo to śmieszne.

  prawnik

  14 Paź 13 07:51

 5. Zazwyczaj (zawsze?) komornik żąda zaliczek na ogłoszenie w prasie POD RYGOREM ODMOWY WNIOSKOWANEJ CZYNNOŚCI. Zapewne i tak w tym wypadku było. Czy to śmieszne, to nie wiem. Uważam, ze wierzyciel powinien zostać z góry poinformowanych o maksymalnych kosztach aby mógł podjąć decyzję – wnioskować o licytację czy nie wnioskować. A jakby wezwał do dopłaty 1000 zł. czyli dwa razy tyle co wezwał? Ja wiem, że art. 42 par. 2 Ustawy o Komornikach Sądowych i Egzekucji daje im prawo żądać zwrotu poniesionych wydatków, ale chyba powinna być jakaś granica. Biedniejszy wierzyciel egzekwujący musi drzeć bo nie wie ile mu komornik ostatecznie „zaśpiewa” i czy będzie w stanie zapłacić. Kosztorys powinien być z określeniem maksymalnego pułapu, jak jest w umowach cywilnoprawnych a nie że pan komornik hula sobie z kosztami nie informując wierzyciela o tym, ile wyniosą. Nie może sprawdzić, ile wyniesie koszt ogłoszenia?

  admin

  14 Paź 13 09:06

 6. A w jaki to sposob subsydiarnie odpowie ten prezes?
  To nie takie proste, szczegolnie, ze egzekucja hipotetycznie jest skuteczna, jest nieruchomosc. Nie wiadomo czy nie ma innych przeslanek zwalniajacych.
  A nawiasem, to komornik za darmo ma dochodzic naleznosci ktora to Klient przez nierozwage utracil?
  Jakie maksymalne koszty? Przeciez komornik nie wezmie wiecej niz moze (zawsze sa srodki zaskarzenia), a przypominam czasy kiedy byly zaliczki 7%. I tez sie windykowalo…
  I tak male koszty jak na egzekucje 4 lat prowadzona 😉

  Zdziwiony

  19 Lip 14 21:00

 7. Proste, jeżeli egzekucja jest przeciwko spółce bezskuteczna a prezes nie złożył na czas wniosku o ogłoszenie upadłości. Jak jest nieruchomość, to dwukrotna bezskuteczna z niej egzekucja (brak licytantów na pierwszej i drugiej licytacji). A jeżeli z góry wiadomo (a zwykle tak jest) że wartość hipotek jest nie niższa od wartości nieruchomości albo gdy wartość nieruchomości nie zaspokoi wszystkich wierzycieli, to wcale nie trzeba prowadzić egzekucji z nieruchomości, bo przecież nie ma to sensu. I można już pozwać członków zarządu.

  Wiele miałem pozwów przeciwko członkom zarządu po bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce z o.o. i w każdym przypadku powództwo zostało uwzględnione.

  Co do kosztów które wierzyciel musi zapłacić komornikowi, to jasno napisałem, że chodzi mi tylko o to, aby z góry wiedział, ile mniej więcej a nie że później jakieś zaskakująco wysokie dopłaty go czekają.

  admin

  19 Lip 14 21:26

Skomentuj