Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawne aspekty kredytów hipotecznych

skomentuj

Kredyt hipoteczny (polecam te tutaj) to przeciwieństwo kredytów krótkoterminowych. Okres kredytowania może zawierać się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu lat. Kredyt może być zaciągnięty zarówno w walucie państwowej czyli złotówce jak i w obcej- nazywany jest wtedy kredytem walutowym. Najczęściej jest przeznaczony na budowę lub zakup domu bądź mieszkania. Ten rodzaj usługi finansowej jest zaciągany na większe sumy pieniędzy niż kredyt konsumencki.

Obecnie każdy bank w Polsce posiada w swej ofercie kredyt hipoteczny. Same szczegóły ofert są różne, jedne mniej drugie bardziej korzystne. Różnią się wysokością prowizji, która pobierana jest jednorazowo i wiąże się z przyznaniem kredytu, marżą oraz oprocentowaniem.

Podstawą do ubiegania się o kredyt hipoteczny jest wykazanie przed bankiem zdolności kredytowej, którą definiuje Prawo bankowe. Według definicji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku zdolność kredytową rozumie się jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie1. Można ją wstępnie oszacować samemu za pomocą różnych kalkulatorów internetowych bądź zasięgnąć informacji i rady u doradcy finansowego. Wykaz niezbędnych dokumentów potrzebnych do oceny zdolności kredytowej przez bank jest różna w zależności od banku oraz od sytuacji osoby, która chce zaciągnąć kredyt. Osoby pracujące na etat przedstawiają inne zaświadczenia niż osoby prowadzące działalność gospodarczą. Do oceny zdolności kredytowej niezbędne jest również przedstawienie dokumentacji nieruchomości.Zabezpieczeniem kredytowym jest tak zwana hipoteka. Najczęściej stanowi ją nieruchomość na cele której kredyt został zaciągnięty. Stanowi ona zabezpieczenie dla baku, że pożyczona kredytobiorcy kwota zostanie zwrócona. Przez okres spłacania kredytu mamy ograniczone prawa związane z nieruchomością zastawioną pod hipotekę. Podpisanie umowy z bankiem o kredyt hipoteczny wiąże się z wpisem do księgi wieczystej. To z kolej charakteryzuje się:
– wysokimi kosztami związanymi z opłatami notarialnymi, sądowymi, podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz kosztami wyceny obciążonej hipoteki
– długim okresem oczekiwania na wpis do księgi wieczystej
– skomplikowanymi zasadami prowadzenia egzekucji z nieruchomości.

Hipoteka wygasa w możecie gdy zaciągnięty kredyt zostanie spłacony.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to trudna decyzja, wymaga sporych przemyśleń i dokładnego przeanalizowania możliwości finansowych. Stanowi zobowiązanie na długie lata jednak zazwyczaj bywa jedyną możliwością zdobycia upragnionego „własnego kąta”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/09/2013

kategoria kredyty hipoteczne

Skomentuj