Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zgłoszenie wierzytelności z wydrukiem nakazu zapłaty wydanym w EPU

komentarze 3

Tak. Kolejna upadłość. Zgłaszam wierzytelność tylko dlatego, żeby klientka nie suszyła mi głowy, bo i tak pewnie (jak zawsze) nic  z tego nie będzie – ani złotówki nie otrzymamy. Zgłoszenie jest jednak o tyle ciekawe, że dokumentem potwierdzającym wierzytelność jest nakaz zapłaty wydany przez e-sąd czyli w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego złożyłem wniosek egzekucyjny do komornika też za pośrednictwem systemu e-sądu. Egzekucja została wszczęta ale wkrótce sąd ogłosił upadłość dłużnik. Gdybym, zamiast poprzez e-sąd, wysłał do komornika pocztą wniosek o wszczęcie egzekucji i załączył wydruk takiego nakazu zapłaty i klauzuli wykonalności, to powinien mnie wyśmiać i zwrócić to to. A co zrobi sędzia komisarz?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

30/07/2013

kategoria upadłość

Komentarze do 'Zgłoszenie wierzytelności z wydrukiem nakazu zapłaty wydanym w EPU'

Subscribe to comments with RSS

 1. Niestety, ale tu się mylisz. Jeśli byś wydrukował nakaz i postanowienie o nadaniu klauzuli, po czym złożył „papierowy wniosek”, to komornik wchodzi do systemu EPU, weryfikuje, czy orzeczenia w istocie istnieją (można to bez problemu sprawdzić wklepując kod orzeczenia do systemu, pod zakładką „dostęp do akt sprawy i nakazów”), zaś jeśli istnieją to składa na nich adnotację (komornicy wyposażyli się już przez te prawie 3 lata w pieczątki) o weryfikacji i wszczyna egzekucję. Sędzia-komosiarz pewnie też taką weryfikację przeprowadzi.

  Gdyby było tak, jak pisałeś, złożenie papierowego wniosku na podstawie nakazu z EPU byłoby niemożliwe.

  Przemek | Blog o egzekucji

  2 Sie 13 13:44

 2. Jesteś pewien? A jeżeli wydrukuję kilka egzemplarzy i wyślę do kilku komorników aby nienależnie ściągnąć z konta dłużnika kilka razy tę samą należność?

  admin

  2 Sie 13 17:06

 3. Oczywiście, że jestem pewien, bo od kiedy pewna warszawska komornik mnie wkurwiła pobieraniem wniosku z systemu epu prawie miesiąc, zawsze (czyli w istocie niezbyt często, bo epu unikam jak ognia, no ale jednak się zdarza) wysyłam te wnioski pocztą. A wszczynając egzekucję z takiego nakazu (bez względu na to, czy wniosek był papierowy, czy elektroniczny), komornik w systemie epu pozostawia wzmiankę o wszczęciu egzekucji (analogicznie do „papierowego” tytułu wykonawczego, gdzie po jego zwrocie po nieduanej/nie w pełni udanej egzekucji masz wzmiankę na tytule), która nie jest widoczna dla stron, ale dla drugiego komornika, jak będzie próbował wszcząć, będzie widoczna i zamiast wszczęcia będzie oddalenie wniosku egzekucyjnego.

  Przemek | Blog o egzekucji

  2 Sie 13 23:14

Skomentuj