Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie świadka – pismo bez podpisu i bez pouczenia o karze za niestawienie się

komentarze 3

Dość nowatorskie pismo z sądu – wezwanie w charakterze świadka w sprawie karnej otrzymałem:

wezwanie świadka

Jak widać, pismo jest bez podpisu i jak stanowi odnośna adnotacja, nie musi być podpisane. Coś jak faktura bez podpisu którą np. w Media Markt otrzymujemy.

Ciekawsze jest jednak to, że na piśmie nie ma pouczenia o konsekwencjach niestawiennictwa na rozprawie, czyli że można zainkasować grzywnę. Nie będąc pouczonym na tę okoliczność, ja wcale nie muszę wiedzieć, że grozi za to grzywna. I wydaje mi się, że nie wiem. 🙂 Co prawda jest napisane „Obecność obowiązkowa” ale wiecie np. na akademiach w liceum też była obecność obowiązkowa ale grzywny nie wlepiali jak kto nie przyszedł.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/07/2013

kategoria świadek

Komentarze do 'Wezwanie świadka – pismo bez podpisu i bez pouczenia o karze za niestawienie się'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak dobrze widzisz masz pouczenie o niewymagalności podpisu. Jest rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dopuszczające takie dokumenty do obiegu.
  A pouczenie mogłeś otrzymać na osobnym druku lub jest na drugiej stronie, ale ze zwykłej złośliwości go nie publikujesz. Proste.

  beblot

  11 Wrz 13 19:29

 2. No tak, widzę i tu uwag nie wnoszę tylko jako ciekawostkę publikuję.

  Pouczenia jednak nie publikuję, bo nie otrzymałem, proste. Nie jestem w stanie udowodnić przez internet tego, że na drugiej stronie nie ma pouczenia ale jak chcesz, to przyjedź i zobaczysz.

  Na osobnym druku, to wiesz, nawet jak ktoś otrzyma, to może twierdzić, że nie otrzymał. Dlatego najlepiej publikować na wezwaniu, proste. I tak jest chyba na wszystkich wezwaniach tego typu jakie otrzymałem w swej „karierze”. Tylko na tym nie ma.

  admin

  11 Wrz 13 19:37

 3. P.S. A można sprawdzić czy ten sąd wysyła innym pouczenia na osobnej kartce. Bardzo wątpię.

  admin

  11 Wrz 13 19:40

Skomentuj