Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta firmowego czyli też w koło Macieju

komentarze 2

Znowu znalazłem dzisiaj w statystykach odwiedzin bloga tytułowe hasło, więc krótko na temat (oczywiście mowa o zajęciu konta przez komornika). Niczym nie różni się zajęcie konta firmowego od zajęcia konta osobistego, procedura zajęcia jest taka sama w obu przypadkach. Komornik wysyła do banku zajęcie a odpis zajęcia do dłużnika. Często zdarza się tak, że dłużnik otrzymuje zajęcie wcześniej niż bank dokona blokady środków wobec czego ma czas na wycofanie środków z konta, na przelanie na inne konto firmowe (a dobre oferty kont firmowych są tutaj). I tak bawią się niektórzy komornicy (chyba znakomita ich większość) w ciuciubabkę z dłużnikami. Zajęcie jest bezskuteczne wobec czego po jakimś czasie komornik ponawia szukanie kont np. przez OGNIVO … i jest – znalazł nowe konto firmowe dłużnika. No tak, ale znów popełnia ten błąd, że dłużnik szybciej otrzymuje odpis zajęcia niż bank dokonuje blokady i znów a jakże, dłużnik przesyła środki na nowe konto, nawet niekoniecznie na firmowe ale np. na osobiste, A dobre oferty kont osobistych są tutaj.) I tak w koło Macieju…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

15/07/2013

Komentarze do 'Zajęcie konta firmowego czyli też w koło Macieju'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy komornik ma prawo zająć środki jakie firma otrzymała w ramach akredytywy?
  Firma nasza zakupuje towar za granicą i sprzedaje w Polsce. Klient firmy otworzył akredytywę na naszą rzecz. Akredytywa byla przenośna i została przeniesiona na naszego dostawcę. Pozostaje różnica między ceną zakupu, sprzedaży oraz wartość cło i VAT.
  Na razie przenieśliśmy akredytywę tylko na dostawcę zagranicznego, zaś z pozostałych środków chcieliśmy zapłacić cło i VAT 23% jak towar dojdzie z zagranicy, plus opłacić transport firmie transportowej. Co się stanie z pozostałą kwotą środków, jeśli tylko 60-70% wartości akredytywy przenieśliśmy na naszego dostawcę, a reszta miała iść na clo, VAT w Urzędzie celnym, koszty transportu etc?

  Czy można jeszcze wypłacić środki z tej pierwotnej (wystawionej na nas akredytywy) np. na urząd celny na cło?

  BARDZO PILNE, gdyż towar już do nas płynie, środki do dostawcy mają wyjść jutro i boimy się że na resztę wejdzie komornik i nie starczy nam na cło i VAT i transport.

  Na koncie jest zajęcie komornicze. Na jego zabezpieczenie starczyło by środków, ale dopiero po zakończeniu transakcji bo nasz klient dopłaci 20% jak towar znajdzie się fizycznie u niego, ale aby się tak stało to by trzeba najpierw opłacić cło, VAT i transport.

  Z góry dziękujemy za odpowiedź.

  Gdzie można na szybko założyć konto, aby część środków potrzebną na VAT i cło jakoś zabezpieczyć? Czy jest taka możliwość?
  Zamierzamy spłacić zobowiązania wobec urzędu skarbowego po zakończeniu transakacji, tj. gdy klient nam dopłaci 20% czyli naszą marżę. A na razie nie mamy na tym zysku, tylko pokrycie kosztów.

  Joanna

  22 Lip 13 16:56

 2. Tak na szybko rozumując, to myślę ze komornik zajmie te środki – nawet nie będzie wiedział, z jakiego tytułu są. Tzn. zajęcie będą z jego polecenia wykonywać w banku i na pewno nie będą sprawdzać, skąd pochodzą te środki.

  Jak chodzi o założenie na szybko konta firmowego, to proponuję: http://olderbetter.systempartnerski.pl/aliorbank/rachunek.html – jak chodzi o osobiste, to ponoć zakładają bez papierków (o ile ktoś ma już w jakimś banku konto) więc i firmowe pewnie też.

  admin

  22 Lip 13 20:06

Skomentuj