Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Klauzule wykonalności bezpłatne i płatne

1 komentarz

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku V Wydział Gospodarczy, wyrok zaoczny. Dzwonię i pytam, czy już prawomocny a gdy słyszę, że tak to pytam ile kosztuje uzyskanie klauzuli wykonalności czyli doręczenie mi tytułu wykonawczego (wyroku z pieczątką – klauzulą wykonalności). Pani w sądzie mówi że 12 złotych a jeżeli dołączę do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności (i doręczenie mi tytułu wykonawczego) odpis wyroku nieprawomocnego który mi przysłali po wydaniu tegoż, to 6 złotych. To było wczoraj.

A dzisiaj, Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa Wydział I Cywilny i też wyrok zaoczny i też już prawomocny. Pytam od razu, ile będzie kosztować mnie doręczenie mi klauzuli wykonalności jeśli do wniosku dołączę odpis nieprawomocnego wyroku. Pani w sądzie mówi, że wtedy nic nie płacę.

Spróbowałem dodzwonić się w takiej sytuacji do wydziału cywilnego Sądu w Koszalinie i (tak, dobrze dedukujesz) do wydziału gospodarczego Sądu w Warszawie. Niestety, nie udało mi się. Pytam zatem tu – na blogu, czy ustawodawca(?) uznał, że przedsiębiorcy są bogatsi i można ich kasować za klauzulę wykonalności a nie-przedsiębiorców nie wypada jako, z założenia, biedniejszych generalnie ? Czy może „co kraj to obyczaj”?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/07/2013

1 komentarz do 'Klauzule wykonalności bezpłatne i płatne'

Subscribe to comments with RSS

  1. W Olsztynie w ciągu roku dwukrotnie w wydziale gospodarczym zmieniali zdanie czy kasować, czy nie.

    Rzecz rozbija się o to, ze klauzule nadaje się postanowieniem. A skoro wnioskujesz o klauzulę, to dostajesz też odpis postanowienia. A odpis kosztuje sześć złotych za stronę. Ot co.

    Rafał

    13 Lip 13 10:01

Skomentuj