Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przejęcie długu przez nową spółkę tych samych prezesów

komentarzy 8

Taka sprawa:

Interesuję mnie wynajęcie Państwa firmy do odzyskania pieniędzy. Jestem osobą prywatną. Mój dłużnik to firma budująca domy (spółka z o.o.). Opłata na dom została uiszczona. Akcji ze strony firmy brak. Sprawa skończyła się w sądzie. Aktualnie mam wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. Kwota wierzytelności to 210 000 zł wraz z odsetkami od 26.06.2012. Od kilku dni sprawą zajmuję się komornik. Prowadzi on wobec tej firmy inne wierzytelności i ze wstępnych informacji oznajmił że odzyskać pieniądze „będzie trudno” ponieważ konta firmowe tej spółki są puste. według moich informacji firma już nie zajmuję się budowaniem domów ale nie ogłosiła bankructwa.

Najprawdopodobniej zajmuje się teraz budowaniem i wynajmowaniem mieszkań jednak są to informacje niesprawdzone. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu sądowego dostałam od firmy pismo w którym przekazuje tzw. „know how” innej firmie, która aktualnie zajmuje się budowaniem domów które wcześniej rozpoczęła ta pierwsza firma oraz że przejmuje wszystkie zobowiązania tej pierwszej firmy. Czy w związku z tym mogę dochodzić moich pieniędzy od tej drugiej firmy ? Prezesi i Zarząd obu firm to te same osoby. Osoby te najprawdopodobniej są właścicielami lub w Zarządzie jeszcze innych firm.

Co do przystąpienia do długu tej drugiej firmy (przejęcia długu przez nią), to jeżeli pod pismem w tej sprawie podpisała się osoba uprawniona do samodzielnego reprezentowania tej drugiej firmy lub osoby łącznie uprawnione reprezentowania tejże firmy, to według mnie można by żądać zapłaty od tej drugiej firmy jako aktualnie też dłużnika.

Znając jednak życie (spółek z o.o.) jakoś nie chce mi się w to wierzyć, aby został spełniony warunek wyżej podany. Nie po to zakłada się nową spółkę aby przejmować zobowiązania po starej spółce. 😉

11/07/2013

kategoria: spółka z o.o.

Komentarze do 'Przejęcie długu przez nową spółkę tych samych prezesów'

Subscribe to comments with RSS

  1. „§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:
    1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
    2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.”

    Zatem do zmiany dłużnika raczej nie doszło.

    Choć:
    „przekazuje tzw. „know how” innej firmie”
    to mi wygląda jak jakieś wniesienie aportem przedsiębiorstwa, czy coś. Miałby wówczas zastosowanie 55(1)kc.

    Pani chyba potrzebuje prawnika, a nie windykatora. Upadły deweloper ma tylu wkurzonych dłużników, że nawet programu u pani Jaworowicz się nie boi 🙂

    Lech | blog o wekslach

    12 Lip 13 06:35

  2. Na pewno nie doszło? Jeżeli pismo o przejęciu długu podpisały osoby reprezentujące zarówno starą jak i nową spółkę, to moim zdaniem przytoczony przez Ciebie warunek – § 2. 1) jest spełniony.

    admin

    12 Lip 13 08:57

  3. Po pierwsze – pytająca nic nie pisze o podpisie obu firm
    Po drugie – brakuje jeszcze podpisu (zgody) samej wierzycielki

    Lech | blog o wekslach

    12 Lip 13 08:59

  4. Napisała: „oraz że przejmuje wszystkie zobowiązania tej pierwszej firmy. (…) Prezesi i Zarząd obu firm to te same osoby”

    Zakładam, że pod pismem podpisały się osoby reprezentujące te firmy (a nie np. prokurent albo wiceprezes który samodzielnie nie jest uprawniony do reprezentacji). Ona pisze reprezentacja w obu firmach jest taka sama – te same osoby; moim zdaniem to wystarczy. Piszą o przejęciu długów firmy którą reprezentują przez inną firmę którą tez reprezentują.
    Co do zgody wierzyciela, to moim zdaniem formalność, wystarczy wysłanie oświadczenia – zgody z powołaniem się na otrzymane pismo.

    admin

    12 Lip 13 09:07

  5. No dobrze, tylko oni sobie przekazali samo know-how. Jakbym poszedł do Ciebie na kurs u przekazałbyś mi know-how jak windykować, to przecież nie odziedziczyłbym Twoich długów 🙂

    Lech | blog o wekslach

    12 Lip 13 09:10

  6. Ty już myślisz o weekendzie, albowiem napisała też: „oraz że przejmuje wszystkie zobowiązania tej pierwszej firmy”.

    admin

    12 Lip 13 09:12

  7. Jasne, że myślę, jadę na Grunwald patrzeć jak Niemców biją 🙂

    Tylko nie zakładam, że pod pismem podpisał się prezes 2 razy (za obydwie spółki), bo autorka pisze, że było to „pismo od tej firmy”, a nie „od tych firm”, albo „umowa”.

    Lech | blog o wekslach

    12 Lip 13 09:15

  8. O to właśnie chodzi – według mnie to wystarczy. Jeżeli ktoś jest uprawniony załóżmy że samodzielnie do reprezentowania obu spółek, to moim zdaniem wystarczy że złoży jedno oświadczenie w którym napisze że jego spółka X przejmuje długi jego spółki Y.

    Przy okazji, wciąż są tacy i to dorośli ludzie, którzy myślą, że dwuręczne miecze np. krzyżackie ważyły (i ważą) 50 kg… W rzeczywistości ważyły ok. 8 kg.

    admin

    12 Lip 13 09:20

Skomentuj