Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niższe stopy, niższe raty (ale nie dla wszystkich)

skomentuj

Dzięki lipcowej obniżce stóp procentowych raty spłacających kredyty hipoteczne będą jeszcze niższe. 236 zł, tyle można zaoszczędzić miesięcznie w porównaniu z czerwcem 2012 roku.

Niski poziom stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej sprawia, że kredyty hipoteczne są tanie, jak nigdy. Zyskują jednak nie tylko ci, którzy decydują się na ich zaciągnięcie obecnie, ale także osoby, które spłacają je już od dawna.

236 zł oszczędności miesięcznie

Jeszcze dwanaście miesięcy temu podstawowa stopa procentowa sięgała 4, 75 proc. Dziś jest o 2 pp niższa. W praktyce oznacza to, że niższa jest także cena, jaką banki każą sobie płacić za pożyczone na kupno mieszkania środki. Przy kredycie zaciągniętym na 25 lat, na kwotę 200 tys. zł miesięczna oszczędność może wynieść nawet 236 zł w porównaniu z czerwcem 2012 roku i 145 zł, jeśli za punkt wyjścia przyjmiemy początek roku.

Im wyższa wartość kredytu, tym oczywiście oszczędności wynikające z niższych stóp większe. Dla zobowiązania o wartości 400 tys. zł obniżka sięga nawet 472 zł. Ale uwaga: nie wszystkie kredyty hipoteczne tanieją w takim samym tempie.

Aktualizacja raz na trzy miesiące

Wynika to z faktu, że nie wszystkie banki aktualizują oprocentowanie w taki sam sposób. Przykładowo, spośród tych czołowych znakomita większość robi to raz na trzy miesiące. Ale uwaga: niektóre zmieniają cenę kredytu raz na kwartał, a więc obecna obniżka będzie odczuwalna dopiero w październiku.

Są jednak takie banki, które aktualizację przeprowadzają raz na pół roku. W skrajnym przypadku nowe, niższe raty, klienci będą płacili dopiero w styczniu 2014 roku. Co ciekawe, jeśli zapowiedzi RPP się spełnią i w przyszłym roku zaczną się podwyżki stóp, niektórzy klienci mogą płacić mniej wtedy, gdy większość zacznie płacić więcej.

Kredyty w walutach bez zmian

Obniżki stóp procentowych dokonywane przez polską Radę Polityki Pieniężnej pozostają jednak bez wpływu na wysokość rat płaconych przez osoby, których kredyty hipoteczne denominowane są w walutach obcych. W ich przypadku liczy się bowiem stawka, którą ustala bądź Europejski Bank Centralny (przy kredytach w euro) bądź bank centralny Szwajcarii (przy franku).

Swoje robią także wahania kursu walutowego (a w przypadku obniżki stóp w Polsce możemy mieć do czynienia z osłabieniem złotego, co w konsekwencji doprowadzi do… wzrostu rat kredytowych denominowanych w walutach obcych).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/07/2013

kategoria kredyty hipoteczne

Skomentuj