Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Urzędowy formularz pozwu „P” obowiązkowy po przekazaniu z EPU?

komentarze 2

Być może jest to fałszywy alarm, ale radzę uważać, dopóki nie sprawdzicie. Chodzi o wezwania do usunięcia braków formalnych kierowane z sądów rejonowych do powodów, po przekazaniu spraw z e-sądu w wyniku stwierdzenia (rzekomo) braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w EPU.

Otóż ostatnio otrzymałem w dwóch sprawach wezwania do złożenia pozwu na urzędowym formularzu pozwu czyli „P” pomimo tego, że każda ze spraw – wartość przedmiotu sporu przekraczała 10 tysięcy złotych (w jednej sprawie roszczenie z tytułu pożyczki a w drugiej z tytułu sprzedaży fakturowanej). Do tej pory w takich sprawach pow. 10 tysięcy złotych otrzymywałem wezwanie do podpisania pozwu co sprowadzało się do wydrukowania pozwu z systemu e-sądu i podpisania tegoż i było OK.

Niestety w obu przypadkach nie sposób było dodzwonić się do sądów aby zapytać czy nastąpiła zmiana w przepisach. W jednym przypadku jest to Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach I Wydział Cywilny a w drugim Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XVI Wydział Gospodarczy. Może prezesi tych sądów przez przypadek przeczytają ten wpis i coś zrobią… nie ze mną rzecz jasna tylko w temacie komunikacji telefonicznej.

Wysłałem więc pozwy na formularzach „P” co na pewno nie zaszkodzi. Zalecam niniejszym ostrożność tym osobom których roszczenia przedawnią się jeśli nastąpi umorzenie postępowania z powodu nieusunięcia braków formalnych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/07/2013

kategoria pozew

Komentarze do 'Urzędowy formularz pozwu „P” obowiązkowy po przekazaniu z EPU?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ta wrzutka wzoru pozwu to chyba z automatu jest dawana przez panie w sekretariacie, tym bardziej, że całkiem możliwe, że nie wiedzą one (zanim nie dostaną pozwu) o jakie roszczenie jest sprawa.

    Lech | blog o wekslach

    8 Lip 13 22:08

  2. O ile pamiętam, to niedawno jakoś ustaliłem, że wiedzą, bo jednak otrzymują akta z e-sądu. Mam trzecią sprawę pod rząd, w której wzywają do złożenia pozwu na formularzu mimo iż wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 10.0000 zł. Wcześniej nigdy nie wzywali gdy wartość przedmiotu sporu przekraczała 10.0000 zł. i wzywali gdy była niższa lub równa 10.000 zł.

    admin

    8 Lip 13 22:17

Skomentuj