Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podpis in blanco

1 komentarz

Wpis niniejszy publikuję jako ostrzeżenie i niewiele dodam od siebie. Istotny jest mail który poniżej wklejam:

Posiadam spisana umowe notarialna na 70 000 tys zl , ktora sie konczy w lipcu 28 . Nastepne pieniadze w kwocie 20 000 tys zostaly pozyczone bez umowy temu Panu w celu ratowania ojca i matki ktorzy zadluzyli sie i chodzilo o splate zadluzenia kupowanie samochodow sprzedaz itd. W miedzyczasie Pan kupuje dzialke budowlana w celu budowy dwoch blizniakow do dzisiaj nic nie zostalo wybudowane bylem tam niedawno osobiscie . Do projektu dalem sie namowic i ponoc tez tam figuruje w planach ktorych do dzisiaj nie widzialem. W miedzyczasie czekajac na pozwolenie na budowe podpisywalem sporo dokumentow potrzebnych do otrzymania pozwolenia na budowe , w ostatnim czasie przed moim wyjazdem z polski zlozylem podpisy na kilku kartkach jedna z nich byla niezapisana oczywiscie zwiazana z w/w budowa . Niedawno wyslalem meila do tego Pana z zapytaniem czy termin ktory sie zbliza jest terminem realnym oddania zadluzenia nie dostalem zadnej odpowiedzi , dowiedzialem sie ze prawdopodobnie nad moim podpisem zostala umieszczona informacja ze pieniadze otrzymalem i zostaly mi zwrocone .

Posiadam akt notarialny i czy przy zwrocie pieniedzy nie powienien byc oddany temu Panu ,skoro mi je oddal , nie znam prawa jakie obowiazuje przy takich umowach .

W/ wymieniony Pan prowadzil dzialalnosc gospodarcza lub dalej prowadzi zajmuje sie sprzedaza samochodow z niemiec i remontami .

B.M. 33 lata zamieszkaly w … za wejherowem trasa na lebork slupsk .
U notariusza byla rowniez zona , gdyz facet jest zonaty dwojka dzieci mieszkanie 80 m splaca kredyt mieszkaniowy .

Jego matka ojciec brat wiedza o calej sytuacji i obiecali mi ze pomoga mi jak bedzie taka potrzeba gdyz wiedza ze nie otrzymalem pozyczonych w/w pieniedzy. Gdyz ten Pan takich nie posiadal napewno. Prosze o informacje jest jeszcze troche czasu do 28 lipca , gdyby okazalo sie ze opisana sytuacja jest prawdziwa to czy sa szanse jakiekolwiek do odzyskania pieniedzy.

Odpowiedziałem krótko: Ponieważ istnieje spore ryzyko tego, iż faktycznie wypełnił / wypełni kartkę z Pana podpisem treścią iż otrzymał Pan zwrot pożyczki, więc sprawy nie przyjmiemy. Dłużnik nie musi żądać i wierzyciel nie musi dokonać dłużnikowi zwrotu aktu notarialnego wraz z otrzymaniem zapłaty.

Cóż więcej dodać… No, jakaś tam szansa jest, że sąd da wiarę temu, iż on nie mógł zapłacić, bo prawdopodobnie nie miał z czego, ale równie dobrze dłużnik może przekonać sąd jakąś bajeczką.

Co prawda, w Tarnowskich Górach policjanci rozpracowali podobnego „inblancowca” (bez bicia) tak, że ten przyznał się, iż sam wypełnił kartkę, ale okoliczności były inne, był to „hurtownik” który w ten sposób pokrzywdził wiele osób i wiedział, że będzie miał przeciwko sobie zeznania mnóstwa osób.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

20/06/2013

kategoria dowody

1 komentarz do 'Podpis in blanco'

Subscribe to comments with RSS

  1. Takie podpisy in blanco w „branży wekslowej” to norma, ponadto łapią się na to nawet „poważne” firmy, zgroza. Totalny brak wyobraźni.

    Lech | blog o wekslach

    20 Cze 13 09:13

Skomentuj