Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wartość hipoteki może zmylić; egzekucja z nieruchomości

komentarze 3

Zniechęca się wierzyciel do egzekucji z nieruchomości gdy dowie się o tym, że wartość hipotek jest równa wartości nieruchomości bądź tę jej wartość przewyższa. Wierzyciele hipoteczni korzystają bowiem z pierwszeństwa w zaspokajaniu przed wierzycielami z tytułu takich należności jak np. niezapłacone faktury lub pożyczki prywatne, zasądzone w tytule wykonawczym wykonawczych sądu gospodarczego / cywilnego. Nawet koszty procesu ustępują wierzytelnościom hipotecznym jak chodzi o kolejność zaspokajania.

No dobrze, ale przecież nie w każdym przypadku musi być tak, że kredytobiorca od samego początku nie spłaca na przykład kredytu hipotecznego (przy okazji, niezłe kredyty hipoteczne są tutaj). Ba, chyba rzadko kiedy tak jest. Najczęściej jakąś część kredytu, może i niemałą, spłacił. Zmierzam do tego, że wartość hipoteki może nie odzwierciedlać faktycznej wysokości zadłużenia kredytobiorcy – właściciela nieruchomości i to zadłużenie może być znacznie niższe od wartości hipoteki. Z tego co się orientowałem, to rzadko kiedy wartość hipoteki w księdze wieczystej jest sukcesywnie korygowana – zmniejszana wraz ze spłata rat kredytu.

W następnej egzekucji z nieruchomości na której wartość hipotek będzie zniechęcać do prowadzenia egzekucji mam więc zamiar dowiedzieć się, ile faktycznie wynosi zadłużenie mego dłużnik ale z tytułu kredytów zabezpieczonych tymi hipotekami. Mam jednak wątpliwości co do tego, czy banki udzielą mi takiej informacji. Ba, mam wątpliwości czy udziela takiej informacji komornikowi gdy zwrócę się don o sprawdzenie tego. Zobaczymy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4.5]

18/06/2013

Komentarze do 'Wartość hipoteki może zmylić; egzekucja z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Hipotekę należy traktować dość szacunkowo. Mając na przykład nakaz na 100 tysięcy wraz z odsetkami mogę ustanowić hipotekę na 150% wartości wierzytelności, czyli na 150 tysięcy. Na początku zatem dług będzie mniejszy od hipoteki. Sytuacja będzie jednak zgoła inna po 20 latach niespłacanego tak długu.

  Lech | blog o wekslach

  18 Cze 13 09:02

 2. Raczej się nie zdarza aby wartość hipoteki widniejąca w księdze wieczystej była zmniejszana wraz ze wzrostem kapitału spłaconego na rzecz banku.

  Tomasz

  18 Cze 13 22:49

 3. Mi banki udzielają jsk sie spytam
  Pozdrawiam
  Artur

  Artur

  26 Cze 13 19:47

Skomentuj