Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ewidencja Czynności Majątkowych

skomentuj

Tytułowy twór funkcjonuje w strukturze Urzędu Skarbowego. Muszę przyznać się do tego, że do dzisiaj miałem tylko mgliste pojęcie o tym, jakie informacje z Urzędu Skarbowego może uzyskać komornik; informacje przydatne w egzekucji. Albo inaczej: nie wiedziałem wszystkiego. Dzisiaj jednak otrzymałem od komornika pismo będące wysłuchaniem wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego, ale w piśmie tym jest też i taka informacja:

Dłużnik figuruje w Ewidencji Czynności Majątkowych jako: obdarowany lokalem mieszkalnym nr (podany nr – przyp. admina) położonym w Warszawie (podany dokładny adres – przyp. admina), nabywca samochodu osobowego Citroen Saxo z 1999 r., pożyczkobiorca kwoty 90600 zł. oraz pożyczkobiorca kwoty 162000 zł.”

Egzekucję w tej sprawie prowadzi komornik w Sosnowcu i po uzyskaniu zwrotu tytułu wykonawczego oczywiście skieruję do komornika w Warszawie wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości pod wskazanym wyżej adresem; w zasadzie do wniosę najpierw o sprawdzenie czy jest (jeszcze) właścicielem tego lokalu i o ustalenie księgi wieczystej. Mina rzednie trochę, jak czytam wyżej że jest odnotowany jako pożyczkobiorca; kwoty tych pożyczek są na tyle wysokie, że prawdopodobnie zabezpieczeniem jest ten lokal.

Otóż dowiedziałem się dzisiaj u komornika, że gdziekolwiek w kraju ktoś kupi lub zostanie obdarowany nieruchomością, to podatek odprowadzany jest do Urzędu Skarbowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania o czym jest uczyniona wzmianka właśnie w Ewidencji Czynności Majątkowych. Zwłaszcza zatem teraz, gdy „chwilowo” komornicy nie mają dostępu do systemu elektronicznych ksiąg wieczystych, kierowanie zapytań do tej ewidencji w ramach US jest wysoce pożądane. Co więcej, dowiesz się w ten sposób nawet o tych nieruchomościach, które nie mają założonej księgi wieczystej. Wzmianki są też o zbyciach i darowiznach od dłużnika; informacje te można też wykorzystać: do wniesienia skargi pauliańskiej albo wszczęcia postępowania karnego za udaremnienie egzekucji poprzez pozbycie się majątku. Niestety, nie udało mi się dowiedzieć, jaki okres czasu owe informacje obejmują.

Tak czy owak, pisząc wniosek o wszczęcie egzekucji, zawnioskuj też o dokonanie sprawdzeń o których mowa w tym wpisie. Później zadzwoń aby upewnić się, czy komornik Cię rozumie i czy zapytanie wykona . 😉

Na koniec zastrzeżenie. Nie mam 100% pewności że faktycznie jest tak, jak napisałem, trochę zbyt piękne mi się to wydaje aby mogło być prawdziwe, ale logicznie rzecz biorąc, chyba tak musi być. Nie wziąłem czegoś pod uwagę?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

29/05/2013

kategoria majątek

Skomentuj