Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zawyżanie wskaźnika skuteczności polubownej windykacji

1 komentarz

Nie tylko (w mojej ocenie) bajeczki Krajowego Rejestru Długów nakazują wręcz zaprotestować przeciwko wprowadzaniu potencjalnych klientów w błąd. Przypomnijmy jednak najpierw, co KRD pisze w tej materii:

Według przeprowadzonych badań 58% dłużników po otrzymaniu wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości dopisania ich długu do bazy danych biura, spłaca swoje zobowiązania. 27% dłużników spłaca swoje długi po umieszczeniu ich w bazie i wysłaniu powiadomienia o dopisaniu do rejestru.

Firmy windykacyjne które podają podobne wskaźniki rzekomej skutecznej windykacji polubownej (zaznaczam: polubownej) też raczej nie grzeszą prawdomównością. Oto cytat ze strony jednej z nich, która ostatnio wysforowała się na pierwsze miejsce w Google na hasło „windykacja”:

Skuteczność odzyskiwania długów w najchętniej wybieranym przez naszych Klientów trybie polubownym wynosiła w ostatnich latach średnio 68%, a odsetek ten wciąż rośnie!

To też są moim zdaniem bajeczki w które może uwierzyć tylko osoba spoza branży. A ja jestem z branży i nie wierzę. Jak chodzi o KRD, to kilka lat byłem ich klientem, wpisałem setki dłużników do KRD  skuteczność tego dopisywania wraz z powiadamianiem dłużnika o wpisie oceniam jako bliską zero. Z kolei firma windykacyjna którą zacytowałem wyżej wygląda na działającą w granicach prawa. Być może bandyci wywożący dłużników do lasu, palący im samochody, straszący im dzieci itp. mogą poszczycić się 68% skuteczności w windykacji „polubownej” (pozasądowej i pozakomorniczej) ale na pewno nie firma działająca w granicach prawa.

Ani KRD ani firma windykacyjna działająca w granicach prawa nie może mieć skuteczności polubownej windykacji na poziomie nawet 50% choćby z tego powodu, że znacznie większy odsetek dłużników po prostu nie ma pieniędzy i choćby chcieli, to polubownie nie zapłacą. Takie są fakty Panie i Panowie. I dlatego niezbędne jest postępowanie sądowe a następnie komornicze – egzekucyjne: zajęcie i zlicytowanie samochodu, domu albo owszem egzekucja z konta firmowego ale powodująca, jeśli dłużnik nie zmieni konta, bankructwo firmy.

Ktoś powie, że skoro bandyci mogli wyegzekwować od dłużnika pieniądze, to znaczy że skur… je miał. Otóż niekoniecznie. Po prostu w desperacji sprzedał jedyny samochód firmowy, dom albo od kogoś wyłudził towar / pieniądze aby spłacić swój dług albo zrobił jakiś inny przekręt za który pewnie pójdzie do więzienia. Wybrał to niż utratę zdrowia albo i życia swego lub swych bliskich.

Większość ludzi jednak stroni od bandyckich usług windykacji, i dobrze. Jednak czytając przechwałki działających w granicach prawa firm windykacyjnych, miejcie ten wpis na uwadze. Szczególnie zaś wtedy, gdy firma windykacyjna tak zachwalająca się żąda zaliczki za uruchomienie windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/05/2013

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Zawyżanie wskaźnika skuteczności polubownej windykacji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Moim zdaniem wskaznik windykacji polubownej wynosi okolo 10%,egzekucja komornicza z 30% przy przefiltrowaniu spraw podczas przyjecia.

    Misiek

    27 maja 13 00:56

Skomentuj