Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zlecenie windykacji bez wiedzy pracodawcy

skomentuj

W nieprzyjemniej sytuacji jest pewien pracownik:

Mam do Państwa zapytanie ws. windykacji. Pracuję w prywatnej firmie budowlanej na stanowisku przedstawiciela handlowego.W marcu został wydany towar kontrahentowi prowadzącemu działalność gospodarczą i współpracującemu z firmą na podstawie dokumentu WZ na łączną kwotę 3600zł brutto. Do dnia dzisiejszego nie została uregulowana w/w kwota.W związku z tym mam pytanie czy jest możliwość dzięki Państwa pomocy odzyskać należną kwotę ,w sposób taki by mój pracodawca o tym nie wiedział. Jaki koszt muszę ponieść korzystając z Państwa usługi.

Wierzycielem w tej sprawie jest firma w której Pan pracuje (jej właściciel) a nie Pan a zatem Pan nie może podpisać umowy windykacji. Chyba, że jest Pan upoważniony przez pracodawcę do reprezentowania firmy w tym do podpisywania takich umów, ale zapewne nie jest Pan upoważniony.

Rozumiem, że obawia się Pan konsekwencji ujawnienia tej sprawy (że nie powinien Pan wydać mu towaru o takiej wartości). Może Pan ewentualnie powiedzieć o tym pracodawcy proponując, iż to Pan zapłaci za ten towar i wówczas to Pan stanie się wierzycielem tego kontrahenta. Powinien Pan spisać w takim wypadku umowę cesji z pracodawcą; na podstawie takiej umowy oraz dokumentu WZ mógłby Pan zlecić windykację. Koszt windykacji wyniósłby 18% (już z VAT) tylko od odzyskanego długu oczywiście.

Maj 23rd, 2013 at 10:34 am

kategoria: praca

Skomentuj