Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Koniecznie bez sądu ze względów osobistych

skomentuj

Takie zapytanie:

W załączeniu przesyłam dokument, który posiadam i chciałabym zapytać czy istniałaby możliwość aby zajęli się Państwo odzyskaniem tej kwoty. Dłużnik uchylał się od zwrotu stąd udało mi się z nim spisać ten dokument. Ale nie przyniósł on skutku bo dłużnik wciąż wymyśla coraz to nowe powody nie płacenia. Pracuje w firmie … Katowice. Oficjalnie, chyba od 2011 jest partnerem tej firmy, ale działa na zasadach takich jak sprzed zmiany jego statusu tj. jako wspólnik firmy. Ze względu na sprawy osobiste bardzo mi zależy na odzyskanie długu z pominięciem drogi sądowej itp. Ponadto mam pytanie dotyczące wysokości kosztów odzyskania tego długu oraz tego czy istnieje możliwość obciążenia tymi kosztami mojego dłużnika?

Jeżeli mielibyśmy odzyskać dług w windykacji pozasądowej, to prawdopodobnie nie wystarczy wezwanie do zapłaty i grzeczny telefon do dłużnika lecz o wiele bardziej niemiłe dla dłużnika czynności (choć w granicach prawa). W porównaniu z takimi czynnościami, postępowanie sądowe – otrzymanie nakazu zapłaty przez dłużnika z pewnością jest mniejszym złem psychicznym dlań a przy tym wciąż daje mu szansę na dobrowolne uregulowanie zapłaty, tzn. bez ingerencji komornika.

Obciążenie dłużnika kosztem windykacji pozasądowej możliwe jest tylko wtedy, gdy w umowie z nim jest stosowny zapis umożliwiający to. Jeżeli takiego zapisu brak a wierzyciel chce aby dłużnik w całości zwrócił koszty windykacji, to pozostaje tylko samodzielne wniesienie pozwu do sądu lub za pośrednictwem prawnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/05/2013

kategoria windykacja

Skomentuj