Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak sprawdzić BIK po zmarłym teściu”

komentarze 4

Takie tytułowe pytanie znalazłem w statystykach odwiedzin tego bloga. Zięć / synowa moim zdaniem nie są uprawnieni do uzyskania informacji z BIK o zmarłym bo nie są spadkobiercami. Myślę natomiast, że dziecko zmarłego jako spadkobierca jest uprawnione do uzyskania takiej informacji aby móc podjąć decyzje w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku. Nie wiem, jak to się formalnie odbywa, można zatelefonować do BIK i zapytać. Zapewne trzeba by wykazać, że zmarły to ojciec i załączyć akt zgonu. Jest to bowiem chyba jedyny pewny sposób na dowiedzenie się czy i jak wysokie zmarły miał długi z tytułu kredytów.

A ciekawe co byłoby, gdyby w BIK pomylili się i odpisali że żadnych kredytów ojciec nie ma a w rzeczywistości okazałoby się że ma i to wielokrotnie przekraczające wysokość przyjętego 🙂 przez dziecko spadku po nim. Czy spadkobierca mógłby wówczas powołać się na wadę oświadczenia woli czy coś „w tym stylu”. Jest tu jakiś prawnik na sali?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4]

10/05/2013

kategoria spadek

Komentarze do '„jak sprawdzić BIK po zmarłym teściu”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Błąd w danych BIK jest mocno mocno mało prawdopodobny. Natomiast możliwość uzyskania informacji przez spadkobierców (ustawowych? testamentowych?) jest zaiste ciekawą sprawą, szkoda że nie podrążyłeś tematu. Obstawiam, że się nie da, bo nie wykaże się przed BIK byciem spadkobiercą, chyba że już po postępowaniu spadkowym. Może na żądanie sądu odpowiedzieliby?

  Lech | blog o wekslach

  11 maja 13 14:47

 2. Jak nie zapomnę, to w poniedziałek zatelefonuje do BIK, może się dodzwonię, to zapytam.

  Przy braku testamentu, a takowy chyba rzadko jest sporządzany, wiadomo że spadkobiercami są dzieci zmarłego a zatem BIK nie powinien czynić trudności jeśli tylko pytający wykaże że jest dzieckiem zmarłego a to może wykazać albo mocno uprawdopodobnić załączając kserokopię kilku dokumentów.

  admin

  11 maja 13 15:01

 3. Mój wujek zmarł nagle nie pozostawiając testamentu. Jako jedyna krewna najprawdopodobniej odziedziczę mieszkanie oraz spory dług. Wujek od wielu lat miał partnerkę życiową która z nim mieszkała i w znacznym stopniu partycypowała w utrzymaniu nieruchomości (formalnie nie była jego żoną ani współwłaścicielem nieruchomości).
  Teoretycznie jak jedyny spadkobierca mogłabym go przyjąć wraz z dobrodziejstwem inwentarza, sprzedać mieszkanie i spłacić dług. Jednak chcę się zachować uczciwie i nie chcę aby ta kobieta została bez dachu nad głową.
  1)Czy jest jakieś prawne rozwiązanie abym ja nie odziedziczyła długu a Ona stała się właścicielką mieszkania?
  2)Co się stanie z mieszkaniem jeśli odrzucę ten spadek? (mieszkanie własnościowe-wspólnota mieszkaniowa)
  3) Gdzie i w jaki sposób mogłabym się dowiedzieć ile długu miał wujek (mam pisma z dwóch banków ale obawiam się,że mógł mieć długi w parabankach, bez BIKu)

  arleta

  19 Lip 13 22:32

 4. Odrzucony spadek przejmie gmina i będzie mogla wystawić mieszkanie na licytację. Nie jestem prawnikiem lecz tylko windykatorem i nie wiem na 100%, czy jest jakiś sposób aby stało się jak piszesz. Myślę że nie ma. Uczciwie wobec niej zachowasz się, gdy powiesz jej jak się sprawy mają i że najlepszym wyjściem będzie przyjęcie przez Ciebie spadku z dobrodziejstwem inwentarza następnie sprzedaż mieszkania a co zostanie z tego po spłaceniu długów to jej przekażesz.

  Niestety, na razie parabanki nie mają bazy na podobieństwo BIK. Trzeba by pytać po wszystkich parabankach po kolei. A nie wiadomo na przykład czy np. jakieś prywatnej pożyczki też nie ma.

  admin

  19 Lip 13 22:47

Skomentuj