Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy sporną fakturę należy zaksięgować?

1 komentarz

Takie pytanie wypatrzyłem w statystykach bloga, ale kto pyta – sprzedawca czy nabywca? Jeżeli sprzedawca i zamierza się „spierać” o jej zapłatę, to oczywiście – zaksięgować. „Śmiesznie” byłoby gdyby wyszło na jaw, że jej nie zaksięgowałeś a zapłaty żądasz.

A jeżeli pyta nabywca, no to oczywiście odpowiadam: nie księguj, bracie (siostro). Skoro uznajesz, że nie dokonałeś zakupu, to bądź konsekwentny i nie wygłupiaj się – nie księguj czego, co nie zaistniało. Chryja też może być jeśli zaksięgujesz, wniesiesz sprzeciw od nakazu zapłaty a powód skutecznie wniesie o przeprowadzenie dowodu z Twoich ksiąg rachunkowych i wyjdzie na jaw, że ją zaksięgowałeś. To mogłoby przechylić szalę wagi Temidy, czy tak jakoś.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/05/2013

kategoria faktura

1 komentarz do 'Czy sporną fakturę należy zaksięgować?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeśli sprzedaży nie było, to oczywiście nie księgować, nie tylko ze względu na spór sądowy, ale przede wszystkim ze względu na to, aby nie kantować na podatkach 9kosztach). Jeśli jednak FV jest tylko „sporna” w sensie że transakcja była, tylko mamy jakieś reklamacje czy inne roszczenia, to bym księgował i tychże roszczeń potem dochodził (i zaksięgował je sobie po wyegzekwowaniu).

    Lech | blog o wekslach

    9 maja 13 07:59

Skomentuj