Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak wezwania do zapłaty w postępowaniu upominawczym

skomentuj

Tytułowe pytanie wypatrzyłem w statystykach odwiedzin bloga. Chodzi o to, czy przed wniesieniem pozwu o zapłatę wymagane jest wysłanie dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty? Nie jest wymagane, ale powód ryzykuje tym, że pozwany czyli dłużnik skorzysta z art. 101 kpc – uzna roszczenie przy pierwszej czynności procesowej i będzie domagał się zwrotu kosztów procesu. Art. 101 kpc brzmi:

Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Ja wiem o tym od prawnika a moje zdanie jest takie, że jak ktoś nie zwraca w terminie na przykład pożyczki albo nie płaci faktury, to automatycznie daje powód do wytoczenia sprawy. Jak nie pamięta o terminie płatności, to niech sobie kartkę na szafie przyklei. To jest jednak moje zdanie którego sędziowie zapewne nie podzielają. A skuteczność przedsądowych wezwań do zapłaty wynosi może około 2%, przynajmniej tak jest w mojej działalności windykatora.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

07/05/2013

Skomentuj