Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Archive for Maj, 2013

Komornik a zmiana konta bankowego – czy to przestępstwo?

komentarze 64

Aktualizacja wpisu dokonana dnia 12.03.2017 r. – Po namyśle doszedłem do wniosku że zmiana konta przez dłużnika nie jest przestępstwem czyli że nie jest tak, jak pisałem poniżej (kolejny akapit i dalej). I dłużnik nie musi informować komornika o otwarciu nowego konta. Wszak dłużnik nie ukrywa nowego konta, jeżeli komornik chce, to może je namierzyć wysyłając kolejne zapytanie do OGNIVO.

Ukrywanie i pozbywanie się majątku w celu uniemożliwienia egzekucji komorniczej, jest przestępstwem. Art. 300 par. 2 Kodeksu karnego: Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Więcej… »