Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Termin do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego

komentarze 2

Tytuł to zapytanie często przewijające się w statystykach tego bloga więc w końcu postanowiłem poruszyć ten temat. Nie istnieje jeden termin. Terminy zależne od przyczyny, celu powództwa przeciwegzekucyjnego. I tak też na przykład, jeśli komornik zajął samochód znajdujący się we władaniu dłużnika ale będący w leasingu, to firma leasingowa ma miesiąc na skuteczne wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Jest to powództwo ekscydencyjne.

A jeżeli na przykład, ktoś skierował do egzekucji komorniczej przeciwko Tobie wyrok który ty spłaciłeś tuż po uprawomocnieniu się i celem powództwa przeciwegzekucyjnego jest pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (powództwo opozycyjne) to możesz je wnieść dopóki trwa egzekucja. Gdy dług zostanie po raz drugi wyegzekwowany zanim wniesiesz to powództwo, to wówczas możesz wytoczyć powództwo o naprawienie szkody. Tylko że wtedy może się okazać, ze egzekucja będzie bezskuteczna więc lepiej wnieść powództwo przeciwegzekucyjne czym prędzej. Problem w tym, możesz nie zdążyć, jeśli komornik zacznie od skutecznego zajęcia Twojego konta wskazanego mu przez tego byłego nieuczciwego wierzyciela. Nawet jeśli zauważysz to zanim komornik przekaże pieniądze wierzycielowi (ma na to cztery dni), to nie sądzę abyś dał radę uprosić komornika by się powstrzymał. Tylko sąd może na wniosek powoda w powództwie przeciwegzekucyjnym zarządzić zawieszenie egzekucji. Dlatego też warto po dobrowolnej spłacie wyroku założyć nowe konto bankowe. Dobre oferty kont firmowych są tutaj a osobistych tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

30/04/2013

kategoria komornik

Komentarze do 'Termin do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli bank skierował do komornika do egzekucji BTE który jest przedawniony i komornik rozpoczął egzekucję?

    A

    8 Sie 16 09:24

  2. Według mnie nie ma tu terminu zawitego jak chodzi o powództwo przeciwegzekucyjne z wnioskiem o pozbawienie wykonalności BTE.

    admin

    8 Sie 16 11:19

Skomentuj