Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile kosztuje opis i oszacowanie nieruchomości

komentarze 2

Pytanie tytułowe często pojawia się a internecie, więc krótko na temat. Jak chodzi o wezwanie wierzyciela do uiszczenia zaliczki dla biegłego sądowego na opis i oszacowanie nieruchomości, to kwoty zaliczek są różne. Na przykład ze dwa tygodnie temu zostałem wezwany o 1.600 złotych na opis i oszacowanie działki niedaleko Wieliczki. Jednak pamiętam sprawę z 2011 roku, w której zostałem wezwany o uiszczenie „tylko” 854 złotych na wycenę mieszkania. Zresztą, akta mam pod ręką (nieruchomość zlicytowana przy aktywnej pomocy z naszej strony) i czekam na podział sumy przez sąd. Oto wezwanie do uiszczenia zaliczki:

wycena

Tylko że wyłożenie pieniędzy na wycenę nieruchomości to jeszcze nie wszystko, wierzycielu egzekwujący z nieruchomości. Zapoznaj się teraz z drugim wezwaniem które w tej sprawie otrzymałem:

prasa

Jak widać, komornik zażądał ode mnie dodatkowo jeszcze 800 złotych (czyli prawie tyle co na wycenę) na ogłoszenie licytacji nieruchomości w prasie. „Brak zaliczki uniemożliwia wykonanie czynności wskazanej wyżej” – czytamy w wezwaniu. Praktycznie oznacza to po prostu, że gdybym nie zapłacił za ogłoszenie, to sąd nie wyznaczyłby terminu licytacji. Uprzedzam jednak, że zdanie się tylko na komornicze obwieszczenia prasowe jest zazwyczaj błędem. Szczególnie jak chodzi o nieruchomość zamieszkałą, czyli jak w tej sprawie – mieszkanie w którym zamieszkuje dłużnik. Gdybym we własnym zakresie dodatkowo nie ogłosił licytacji, to prawdopodobnie mieszkanie nie zostałoby sprzedane.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.5]

28/04/2013

Komentarze do 'Ile kosztuje opis i oszacowanie nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. Może Pan polecić jakąś firmę w której otrzymam 1500 złotych? Banki nie wchodzą w grę (jestem w BIK). Komornik poinformował mnie, że niedlugo egzekucję umorzy, gdyż nie wpłaciłam zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości.

    Natalia

    3 Paź 16 16:56

  2. W niejednej tutaj. Mam nadzieję, że sprawdziła Pani, czy jest sens licytować tzn. czy nieruchomość nie jest obciążona hipotekami o wartości równej albo i przekraczającej wartość tej nieruchomości.

    admin

    3 Paź 16 18:33

Skomentuj