Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może działać bez wyroku sądu

komentarze 4

Tytułowe zapytanie też jest efektem przejrzenia przeze mnie statystyk odwiedzin bloga. Komornik może prowadzić egzekucję tylko na podstawie sądowego tytułu wykonawczego. Jednak tytułem wykonawczym jest nie tylko prawomocny nakaz zapłaty albo wyrok. O wydaniu przez sąd tych dwóch wyżej wymienionych rodzajów dokumentów dłużnicy wiedzą lub mogą się dowiedzieć gdyż są informowani przez sąd; otrzymują odpis nakazu zapłaty albo (zanim zostanie wydany wyrok) o terminie rozprawy czy też posiedzenia sądu.

Tytułem wykonawczym jest też jednak na przykład bankowy tytuł wykonawczy. Być może pytanie tytułowe zostało zadane dlatego, że ktoś z banku postraszył pytającego egzekucją komorniczą za zaległy kredyt a ten nie został poinformowany o toczącym się postępowaniu sądowym i myśli, że w banku blefują strasząc go, że lada dzień zawita doń komornik. Otóż w takim przypadku sąd nie powiadomi go o sprawie. Bank wystawia bankowy tytuł egzekucyjny i składa w sądzie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Bank klauzulę wykonalności nadaje bez informowania o tym dłużnika. Komornik może zatem zadziałać z zaskoczenia jeżeli dłużnik nie zna procedury o której wyżej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 44 Ocena średnia: 4.3]

26/04/2013

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy komornik może działać bez wyroku sądu'

Subscribe to comments with RSS

 1. To w końcu bankowy tytuł wykonawczy, czy egzekucyjny? 🙂

  Lech | blog o wekslach

  26 Kwi 13 16:20

 2. Bez klauzuli wykonalności jest to bankowy tytuł egzekucyjny a po nadaniu klauzuli jest bankowym tytułem wykonawczym.

  admin

  26 Kwi 13 16:39

 3. Czy można jakoś się przed tym bronić? Bo dziś się o tym dowiedziałam od nieuprzejmej pani z banku. A bank wypowiedział mi podobno kredyt a ja nic o tym nie wiedziałam. Gdy udałam się do oddziału spytać co się stało z wyciągiem elktronicznym to pani w oddziale była zdziwiona że nie wysłano do mnie żadnego zawiadomienia(takie info było w systemie). I jestem teraz w czarnej dziurze.

  Ula

  22 Lip 14 11:18

 4. Napisz do banku a jak mimo tego komornik w końcu zajmie Ci coś, to możesz wnieść powództwo przeciwegzekucyjne w którym podniesiesz zarzuty.

  admin

  22 Lip 14 11:43

Skomentuj