Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak majątku a komornik

komentarze 2

Tytuł to kolejne zapytanie często widywane w statystykach odwiedzin bloga. Jeżeli nie masz majątku (w tym oficjalnego dochodu wyższego od minimum socjalnego), to komornik postępowanie egzekucyjne umorzy. Wierzyciel otrzyma raport na przykład podobny do poniższego (autentycznego):

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w…, wysłuchując strony w trybie art. 827 kpc, informuje, że postępowanie egzekucyjne w powyższej sprawie będzie umorzone.

Poprzez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ustalono również, że dłużnik nie figuruje jako właściciel (użytkownik wieczysty, władający) żadnej nieruchomości na terenie powiatu żyrardowskiego. Poprzez Centralną Ewidencją Pojazdów w Warszawie ustalono, że dłużnik nie posiada zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.

Dokonane zajęcie wynagrodzenia w … Spółka Jawna okazało się bezskuteczne z powodu rozwiązania z dniem 3 1-05-2012 umowy o pracę.

Dokonane zajęcie wynagrodzenia i wierzytelności w firmie … Sp.  zo.o. okazało sie bezskuteczne, ponieważ dłużnik nie jest zatrudniony w w/w firmie i dłużnikowi nie przysługują żadne wierzytelności. W toku czynności poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Żyrardowie ustalono, że dłużnik figuruje w ewidencji osób objętych ubezpieczeniem społecznym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Nie pobiera renty ani emerytury. Odnotowano rachunek bankowy w PKO BP. Komornik dokonał zajęcia rachunku, które okazało się bezskuteczne, gdyż bank nie prowadzi produktów na rzecz wskazanego w zajęciu dłużnika.

W miejscu zamieszkania ustalono w drodze wywiadu, że dłużnik nie pracuje, utrzymuje się z prac dorywczych oraz z pomocy rodziców. Dłużnik mieszka „kątem” w lokalu rodziców, nie posiada żadnego majątku podlegającego egzekucji. Wszystkie ruchomości, które kiedykolwiek dłużnik posiadał zostały wiele lat temu sprzedane, a środki wydane na długi hazardowe.

I wtedy już tylko my – windykatorzy ewentualnie możemy coś zdziałać. Chociaż, jak widać, tu mamy ponoć z hazardzistą do czynienia, więc może być bardzo ciężko. Człek ten może faktycznie nie mieć żadnego majątku, nawet ukrytego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 14 Ocena średnia: 4.3]

26/04/2013

kategoria majątek

Komentarze do 'Brak majątku a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. „Poprzez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ustalono również, że dłużnik nie figuruje jako właściciel (użytkownik wieczysty, władający) żadnej nieruchomości na terenie powiatu żyrardowskiego”.

  A do ekw to komornik zajrzeć nie może?

  dino

  26 Kwi 13 20:41

 2. Otóż nie może… Z pół roku temu cofnięto komornikom dostęp do ekw i nie wiadomo, kiedy znów go będą mieli, może pod koniec tego roku. Granda.

  admin

  26 Kwi 13 21:59

Skomentuj