Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Straszenie komornikiem

skomentuj

Taką prośbę o poradę znalazłem dzisiaj rano w skrzynce mailowej:

Mamy z mężem mały problem, a nie wiem gdzie możemy udać się o jakąkolwiek poradę. Nasza sprawa dotyczy długu który mamy wobec siostry męża. W grudniu 2011 roku siostra męża postanowiła oddać w darowiźnie dom w surowym stanie, bo stwierdziła że nie zdoła go wykończyć (dostała go od rodziców) dom ma ponad 1000m2. Wyceniła że zainwestowała tam swoich pieniędzy 125000zł. Umową notarialną związaliśmy się że będziemy ją spłacać od kwietnia 2012r.po 5000zł miesięcznie. W między czasie w przyszedł kryzys finansowy i dogadaliśmy się z nimi ustnie, że będziemy ich spłacać od stycznie 2013 roku. W między czasie ok 10000 im spłaciliśmy. Teraz staramy się ich spłacać ale czasami jest tak że oddajemy w miesiącu tylko 3000zł. Na tą chwilę spłaciliśmy im 7 pełnych rat-35000zł. Straszą nas komornikiem i windykacją. Moje pytanie jest takie. Ile czasu może trwać dług tzn. po jakim czasie (jak długo musi trwać dług) aby oddać nas do komornika czy windykacji? I czy jest duże prawdopodobieństwo że ktoś odkupi od nich ten zaległy dług?(na obecną chwilę wg. umowy zalegamy im z 7 ratami). Jeśli jest to możliwe to bardzo proszę o odpisanie i jakąś poradę co możemy zrobić w tej sytuacji.

Komornik prowadzi egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego. Umowa notarialna takim tytułem nie jest; choć jeżeli zawiera oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji to wierzyciel potrzebuje jedynie uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności. Jeśli takiego oświadczenia nie ma, to najpierw musi wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. Po trzymaniu nakazu zapłaty można by wnieść sprzeciw wnosząc o rozłożenie na raty zaległych rat. 🙂 – o zawarcie ugody w tym zakresie. Można załączyć do sprzeciwu potwierdzenia przelewów wskazując sądowi, że nie uchylamy się od zapłaty i „robimy wszystko co w naszej mocy” aby należność spłacić. Nawet jeśli powód nie zgodzi się na ugodę to jest szansa na to, że sąd te raty na raty rozłoży. 🙂

Wierzyciel może podjąć kroki zmierzające do windykacji / egzekucji należności już jeden dzień po upływie ustalonego w umowie terminu płatności należności (raty należności). Sprzedaż wierzytelności jest możliwa ale nie wiadomo, jakie jest prawdopodobieństwo sprzedaży (znalezienia kupca).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

16/04/2013

kategoria zastraszanie

Skomentuj