Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie w EPU

komentarze 3

Ja nieraz próbuję na tym blogu „ambitnie” pisać ale po statystykach odwiedzin widzę, że zapotrzebowanie jest przede wszystkim na proste kwestie – porady. I tak też, ktoś wpisał w wyszukiwarce tytułowe wyrażenie. Otóż termin przedawnienia roszczeń zależy od rodzaju roszczenia a nie od tego czy pozew rozpatrywany jest w tradycyjnym postępowaniu czy w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. W obu przypadkach też sąd z urzędu nie sprawdza czy roszczenie jest przedawnione i nawet jeśli pani sędzia / pan referendarz dostrzegą, że roszczenie jest przedawnione, to i tak nakaz zapłaty zostanie wydany. A pozwany otrzyma nakaz zapłaty (z EPU też) i będzie mógł wnieść sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia. Wtedy sąd powództwo oddali.

Na wniesienie sprzeciwu jest czternaście dni. Radzę nie zwlekać do ostatniego dnia, bo już niejednemu zdarzyło się źle obliczyć, kiedy wypada ostatni dzień do wniesienia sprzeciwu. Przykładowo, jeśli listonosz przyniósł Ci nakaz zapłaty we wtorek, to okres czternaście dni na wniesienie sprzeciwu zaczyna płynąc nie od środy, tylko od wtorku. Cieszysz się, że nie ściągną z Ciebie chwilówki (dobre oferty innych 😉 chwilówek są tutaj) i w barze chwalisz się, że podniesiesz zarzut przedawnienia gdy nakaz zapłaty otrzymasz i na to konto jeszcze namówili Cię w barze żebyś kolejkę postawił, skoro „znalazłeś” kilka stówek „na ulicy”. A tu później okazuje się, że spóźniłeś się ze sprzeciwem o jeden dzień…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 3]

16/04/2013

kategoria przedawnienie

Komentarze do 'Przedawnienie w EPU'

Subscribe to comments with RSS

 1. Termin z listu we wtorek zaczyna biec od środy, wynika to wprost z art. 111 par. 2 kc.

  Lech | blog o wekslach

  17 Kwi 13 09:18

 2. A brzmi przywołany przez Ciebie art. tak: „Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.”

  Wygląda zatem na to, że masz rację a jeden z prawników naszych jest w błędzie. Zapytam ich jeszcze.

  admin

  17 Kwi 13 12:22

 3. Tak, masz rację.

  admin

  17 Kwi 13 13:01

Skomentuj