Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej

komentarze 2

Mamy podany numer księgi wieczystej ale w starej wersji czyli papierowej, na przykład KW 12345 (z góry przepraszam, jeśli wymyśliłem księgę wieczystą Twojej chaty Szanowny Internauto ale musiałem, przecie nie podam swojej). Chcemy tę księgę obejrzeć w internecie, bo na przykład chcemy wiedzieć, czy nie jest obciążona hipotekami zabezpieczającymi kredyty.

Jest to bowiem KW nieruchomości należącej do dłużnika i zastanawiamy się, czy jest sens ją licytować czy może nie otrzymamy ani złotówki, gdyż kwota uzyskana z egzekucji zostanie podzielona pomiędzy wierzycieli hipotecznych (mają pierwszeństwo). Niestety, w starej, wskazanej wyżej formie nie wpiszemy jej skutecznie do ekw.ms.gov.pl i nie wyświetlimy. Trzeba przetransponować ją samodzielnie do wersji elektronicznej. Ja dopiero dzisiaj zmuszony byłem się dowiedzieć, jak to zrobić i mam nadzieję, że są jeszcze tacy, co nie wiedzą dzięki czemu nie kompromituje się doszczętnie niniejszym wpisem i jest on dla kogoś przydatny.

Do sedna zatem. Otóż dowiadujemy się, w którym sądzie prowadzona jest ta księga wieczysta. Nie jest to trudne zakładając, że znamy miejsce położenia nieruchomości; po prostu dowiadujemy się który sąd „rządzi” na tym terenie. Dowiedziawszy się który to sąd, dowiadujemy się o kod tegoż sądu. W moim dzisiejszym przypadku chodziło o Sąd w Myszkowie i po prostu wpisałem w Google „kod sąd rejonowy myszków księgi wieczyste”, kliknąłem i miałem: „CZ1M” – dobra nasza, mamy już początek nowego numeru KW…

Teraz dopisujemy przed numerami starej KW zera… W sumie ma być osiem cyfr razem z zerami czyli przed cyframi tej mojej wymyślonej na wstępie księgi wieczystej dopisujemy ile zer? Tak jest, trzy zera. Mamy już zatem: CZ1M/00012345/… – brakuje jeszcze tzw. cyfry kontrolnej. Nie wiem, jakie tu zasady panują jak chodzi o cyfry kontrolne ale szkoda czasu zgłębiać to. Wpisujemy na http://ekw.ms.gov.pl/ to co już mamy, przepisujemy kod zabezpieczający z obrazka i kombinujemy z cyfrą kontrolną. Zauważcie, że możliwości jest tu co najwyżej dziesięć, a więc bułka z masłem. W moim przypadku tzn. prawdziwej KW której numerację przetransponowałem dzisiaj, cyfrą kontrolna okazała się „9”. Niestety, mina mi zrzedła gdy zobaczyłem jakie hipoteki są w tej KW wpisane, ale to już nie Wasz problem.

13/04/2013

Komentarze do 'Jak zamienić stary nr KW na nowy – w wersji elektronicznej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dziękuję! Skorzystałam. Było pomocne.

  Grazyna

  8 Sty 16 09:36

 2. Super rozwiązanie (proste i skuteczne) – sprawdziłem osobiście.
  Dzięki.

  Wojtek

  29 Lis 16 12:36

Skomentuj