Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bezskuteczna windykacja karna i cywilna. Co dalej?

skomentuj

Pytanie: Przeczytalam informacje o Panskiej firmie w internecie i mam nadzieje, ze bedziecie Panstwo w stanie mi pomoc. Pozyczylam osobie prywatnej 2.635 zł. i mam napisane oswiadczenie, ze ta osoba zobowiazuje sie w konkretnym terminie do oddania mi dlugu. Niestety, uplynelo juz okolo 3 lub 4 lat i pieniedzy nie dostalam. Wnioslam sprawe do sadu w Krakowie ( pochodze z tego miasta), ale sad nie widzial powodu do pociagniecia do odpowiedzialnosci tego Pana w ramach Kodeksu Karnego. Wnioslam sprawe z Kodeksu Cywilnego, ale to trwa. Komornik nie ma mozliwosci odzyskania moich pieniedzy. Moj dluznik pochodzi z Krynicy kolo Nowego Sacza. Moje pytanie, czy mozecie Panstwo zajac sie moja sprawa i ewentualnie na jakich warunkach?

Odpowiedź: Zawiadomienie w sprawie wyłudzenia prywatnej pożyczki gdzie wierzyciela nie posiada innych informacji mogących wskazywać na zamiar wyłudzenia, są z góry skazane na niepowiedzenie: umorzenie postępowania karnego albo odmowę wszczęcia.

Co do bezskutecznego postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika, to albo dłużnik nie posiada oficjalnie majątku albo komornik nie był wstanie takowego ustalić.

W takich wypadkach pozostaje albo zamieszczenie ogłoszeń – oferty sprzedaży długu (jest to czasem lecz rzadko skuteczny nacisk na dłużnika gdy podajemy jego dane osobowe, ale na kupca oferującego wysoką cenę nie liczyłbym) albo metody bezprawne – wymuszenie zwrotu wierzytelności groźbą bądź przemocą. Jeżeli dłużnik jednak faktycznie nie ma pieniędzy, nie ma majątku, to zapewne i te nie przyniosą efektu, no chyba że przestraszony dłużnik dokona przestępstwa kradzieży, oszustwa bądź innego aby uzyskać środki na spłatę długu. Należy pamiętać jednakże o tym, że zlecający bezprawną windykację sam może mieć z tego powodu problemy jak i oczywiście wykonawcy.

Problem jednak w tym, że kwota jest raczej o wiele za niska aby ktoś podjął się windykacji niekonwencjonalnej, bo ta sporo kosztuje – prowizje są wysokie a przy takiej stosunkowo niskiej kwocie długu nie może być wysokiego zarobku dla firmy windykacyjnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/03/2013

kategoria: windykacja

Skomentuj