Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oskarżenie o lichwę

komentarze 2

Taki mail: Pożyczyłem koledze z Legnicy 7000 zł. gdyż mnie prosił, spisałem z nim umowę. Wg. tej umowy pożyczka była od dnia1 4.08.12 do 14.11.12 czyli na 3 miesiące. kolega zaproponował ,że za każdy miesiąc da mi 300zł ,czyli za 3miesiace 900 zł. + 7000.zł. Niestety pieniędzy nie widziałem do tej pory. W umowie nie mam jego adresu tylko nazwisko ,pesel i nr.dowodu.to jest wystarczające?? Mogę zgłosić sprawę na policji, boje się ,ze zostanę oskarżony o lichwę? Unika mnie ,zmienił nr. telefonu, z tego co się orientuję przebywa w Niemczech?? Co mogę zrobić ,aby odzyskać pieniądze, nie będąc o nic oskarżony przez policję?? ile wynosi koszt takiej windykacji ??

Ja mam Ci szybko odpowiedzieć, czy Twój kolega przebywa w Niemczech??? Co do meritum, to sam fakt określenia lichwiarskich odsetek w umowie jeszcze nie wypełnia znamion przestępstwa lichwy. Dodatkowo musi zaistnieć przymusowe położenie pożyczkobiorcy który znikądinąd nie jest w stanie uzyskać pożyczki i Ty to wykorzystujesz ustalając w umowie lichwiarskie odsetki a on z musu taka umowę podpisuje z Tobą. Na policji możesz zeznać, że nie wiedziałeś tego iż odsetki w takiej wysokości są niedozwolone i że to pożyczkobiorca je zaproponował  ale teraz już wiesz i będziesz żądał zapłaty tylko odsetek maksymalnych czyli w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP; takie odsetki przysługują w sytuacji, gdy strony w umowie ustaliły odsetki lichwiarskie. Nie ma moim zdaniem podstaw do obaw, że policja „weźmie się” za Ciebie. Nic Ci nie zrobią ale pożyczkobiorcy też raczej nie. 🙂 A powiedz, dlaczego nie zażądałeś, aby pożyczkobiorca podał swój adres? Nie rozumiem. PESEL jest ważny ale brak adresu opóźni windykację, bo trzeba będzie ten adres ustalić, a to może potrwać jeżeli chcesz to ustalić drogą urzędową.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

18/02/2013

kategoria lichwa

Komentarze do 'Oskarżenie o lichwę'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam
  Moje pytanie. Gdzie należy zgłosić lichwę ?
  Wysłałem e-mail na policję, ale obawiam się że to nie wystarczy. Gdzie powinienem opisać konkretną sytuację adres itp.

  Tomasz

  30 Mar 17 14:34

 2. Proponuję najpierw opisać przypadek tutaj albo na maila mojego: poczta@pamietnikwindykatora.pl to zobaczymy, czy coś się da z tym zrobić, czy się kwalifikuje.

  admin

  30 Mar 17 14:59

Skomentuj