Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja przedsądowa wobec zarzutów podnoszonych przez dłużnika, kwestionowania długu.

skomentuj

Pytanie: Mam problem z odzyskaniem należności od wierzyciela. Sytuacja wygląda następująco. Zajmuję się wynajmem sprzętu budowlanego. Nie posiadam działalności gospodarczej, z najemcą mam podpisaną umowę, wystawiałem mu rachunki jako osoba prywatna, odprowadzałem od nich podatek w formie ryczałtu. Wierzyciel ten zalega z płatnościami od 1.07.2012. Siedziba jego firmy mieści się w Wodzisławiu śląskim. Jego zadłużenie wynosi 4000zł. Nie znam się kompletnie na usługach windykacyjnych bo nigdy z nich nie korzystałem dlatego chciałbym uzyskać podstawowe informacji, jak wyglądałaby współpraca. Czy pobierają państwo opłatę wstępną, jaki procent od odzyskiwanych należności? Czy w ogóle podjęliby się państwo tej sprawy?

Odpowiedź: Oczywiście, że sprawę możemy przyjąć, bez opłat wstępnych. Z wynajmem sprzętu na podstawie umowy jest podobnie jak z wynajmem mieszkania, nic więcej nie trzeba, to znaczy żadnego dodatkowego dowodu. Pod warunkiem, że w umowie napisano (bądź dłużnik potwierdził w osobnym dokumencie) że sprzęt budowlany będący przedmiotem wynajmu został mu wydany (jak w przypadku umowy pożyczki, z grubsza).

Zasadniczo jednak wolę umowy najmu mieszkania jak chodzi o windykację. W przypadku sprzętu, maszyn (i pojazdów) dłużnik może ewentualnie podnosić (zmyślać) zarzut taki iż rzekomo sprzęt jest / był nie sprawny / nie w pełni sprawny. Takie ewentualne zarzuty powodują, że jesteśmy ostrożni w windykacji przedsądowej a to przekłada się negatywnie na skuteczność windykacji na tym etapie. Akurat jak chodzi o sprawy związane z wynajmem sprzętu, maszyn to nie przypominam sobie aby kiedykolwiek któryś dłużnik kierował je ale nie można wykluczyć. Znacznie gorzej jest w przypadku windykacji należności za wykonanie usługi. A dodam, że sędziowie i prokuratorzy nie przepadają za firmami windykacyjnymi i mogą stanąć po stronie dłużnika gdy okaże się, że prowadziliśmy zdecydowaną (kontrowersyjną) windykację przedsądową mimo zarzutów wysuwanych przez dłużnika. I może także w późniejszej cywilnej sprawie o zapłatę sędzia złośliwie powództwo oddalić a wtedy mamy podwójny problem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/02/2013

kategoria: windykacja

Skomentuj