Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik uzależnia zapłatę od zapłaty przez jego dłużnika

1 komentarz

Taki mail:

Mam do odzyskania dług w wysokości 24.500,00zł za kupno udziałów w firmie, w ktorej rownież pracowałem. Obecnie w firmie już nie pracuje i „Prezes” chyba zamyka teraz firme, ponieważ w firmie już nikt nie pracuje. Wszyscy pracownicy złożyli wypowiedzenia umowy o prace z winny pracodawcy w styczniu 2012r. Udziały (49udziałów o wartości 500zł) te kupiłem 2007roku (było to podpisane notarialnie) i sprzedałem „Prezesowi” z Białegostoku w 2010roku(nie było podpisane notarialnie, tylko tak miedzy nami i nie byłem wpisany w KRS jako współudziałowiec) tylko, że na umowie kupna-sprzedaży jest napisane, że zapłata została przekazana w gotówce w dniu podpisania umowy, a jeszcze nie dostałem powyższych pieniędzy.

Ostatnio dnia 16.02.2012 „Prezes” napisał pismo odręcznie, że do dnia dzisiejszego powyższa kwota nie została jeszcze zapłacona na rzecz sprzedającego i że pieniądze odda dopiera wtedy gdy firma Holenderska odda pieniądze za ciągniki … u której były leasingowane. Również dnia 15.03.2012 dostałem maila od „Prezesa”, że jeszcze nic nie wiadomo kiedy odda pieniądze, ponieważ firma Holenderska ma problem z rejestracją ciągników w Holandii i nie może ich oddać w leasing pojazdów. I dopiero po sprawdzeniu stanu technicznego aut powinni dokonać zwrotu na rzecz „Prezesa”. Czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy??? Jakie są koszty odzyskania tych pieniędzy???

Całe szczęście, że prezes później potwierdził pisemnie, że kwota jeszcze nie została Panu wypłacona. Jeżeli jednak z poprzedniego dokumentu nie wynika, że termin zapłaty dla Pana nie jest uzależniony od tego, kiedy zapłaci firma holenderska, to taki warunek sformułowany później tylko przez prezesa i nie potwierdzony przez Pana, nie dotyczy Pana i wierzytelność przysługująca Panu jest wymagalna. Można prowadzić jej windykację, można skutecznie wnieść pozew o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

06/02/2013

kategoria praca

1 komentarz do 'Dłużnik uzależnia zapłatę od zapłaty przez jego dłużnika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik uzależnia zapłatę od zapłaty przez jego dłużnika'.

  1. Normalnie robi się to tak – firma holenderska płaci wekslem firmie polskiej, a polska firma płaci tym wekslem autorowi maila. Wówczas autor-wierzyciel ma pewność, że jest traktowany poważnie, że nikt nikogo w konia nie robi, i że faktycznie problemem jest zator w płatności.

    No ale jak zbiorą się do kupy tacy „ignoranci finansowi” to potem wychodzą takie obiecanki-cacanki-wymówki pana prezesa:)

    Lech | blog o wekslach

    6 Lut 13 13:39

Skomentuj