Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja przedpłaty

komentarze 3

Zapytanie: Pewna osoba z Siemianowic Śląskich wyłudziła ode mnie 6000zł. osoba ta popełniła przestępstwo oszustwa określone w art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem: „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Chodziło o zakup urządzenia, kontaktowałem się z tą osobą mailowo, przelałem pieniądze na wskazane przez nią konto i niestety kontakt się urwał. okazało się że ta osoba jest winna nie tylko mi, ustaliłem że przeciwko tej osobie prowadzone było postępowanie cywilne w podobnej sprawie.

dowiedziałem się że ta osoba prawdopodobnie nic na siebie nie posiada. w związku z tym że 6000zł to nie mała kwota, zależy mi bardzo na odzyskaniu chociaż części. posiadam wszelkie dowody wpłat, maile w których umawiamy się na zakup itp. wiem również gdzie mieszka ten człowiek. czy mogą mi Państwo jakoś pomóc w tej sytuacji?

Jest prawdopodobne, że organy ścigania uznałyby że jest to wyłudzenie ale niekoniecznie (czasem dłużnik potrafi się wytłumaczyć) – z mojej praktyki mogę powiedzieć, że częściej przedstawiają zarzut za brak dostarczenia towaru niż za niezapłacenie faktury za towar. Sprawą można by się zając jednak aby można rozpocząć windykację, to najpierw trzeba by wyznaczyć mu pisemnie dodatkowy termin do wywiązania się z umowy czyli dostarczenia urządzenia np. w ciągu 7 dni pod rygorem odstąpienia przez Pana od umowy. I po bezskutecznym upłynięciu tego terminu można wypowiedzieć umowę i wezwać go do zwrotu pieniędzy. W sprawie zapewne trzeba by działać niekonwencjonalnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/02/2013

kategoria wyłudzenie

Komentarze do 'Windykacja przedpłaty'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja przedpłaty'.

 1. „Dnia 12 09 2010r działając z mojego upoważnienia mój kolega … podpisał umowę dotyczącą pożyczki z Panem …. Celem pożyczki miało być sprowadzenie samochodu smart (wg konkretnej specyfikacji i od konkretnego sprzedawcy). Model i typ pojazdu zostały wcześniej przeze mnie wybrane – Pan … miał jedynie sprowadzić samochód , ewentualnie dokonać jego rezerwacji. Finalnym efektem umowy miało być doprowadzenie pojazdu do mojego miejsca zamieszkania. Pan … podpisał oraz przekazał pieniądze w kwocie 24000zł , Panu … w dniu 12 09 2010 r. – odbiór kwoty … kwituje przez podpisanie umowy. Samochód w przeciągu tygodnia miał znaleźć się u mnie. Tak się jednak nie stało. Pan … usprawiedliwiał się iż nie mógł w danym dniu dowieźć samochodu z powodu uszkodzenia lawety. Takie przeciąganie terminu sprowadzenia trwało jeszcze dwa miesiące – … twierdził że dokonał rezerwacji i jedynie musi sprowadzić pojazd. Sprawdziłem czy faktycznie u sprzedawcy w Niemczech pojazd został zarezerwowany na moje nazwisko (ew zakupiony ) i czeka jedynie na transport. Dealer nie potwierdził rezerwacji. Po otrzymaniu informacji iż pojazd nie został zakupiony ani zarezerwowany – zażądałem zwrotu pieniędzy – gdyż konkretny model i typ (w specyfikacji przekazanej … był także konkretny numer ogłoszenia dotyczącego pojazdu który chciałem sprowadzić – był tam podany zarówno, przebieg jak i rocznik oraz wyposażenie dodatkowe) nie został sprowadzony. … zgodził się na zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni – jak w umowie. Do końca roku pieniądze nie zostały mi zwrócone, a Pan … nie odpowiadał na telefony oraz maile. Dnia 30 01 2011r Pan … podpisał z … aneks do umowy dotyczący przesunięcia terminu spłaty. Termin określono na dzień 27.02.2011 r, w umowie określono również odsetki karne za zwłokę w zwrocie pożyczki. Do dnia dzisiejszego pieniądze nie zostały przelane na moje konto. Proszę o ewentualne zapytania dotyczące sprawy.”

  najpierw zgłosiłbym to na policję jako wyłudzenie i odczekał na efekt a ewentualnie później do windykacji. mamy w sprawie dwa dokumenty i myślę ze sąd mógłby wydać na ich podstawie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, ale tu nasuwa się pytanie o to, czy taki macher jest wypłacalny formalnie – czy ma na siebie jakiś majątek, czy wykazuje dochody. Dlatego też, zlecenie odzyskania pieniędzy firmie windykacyjnej działające niekonwencjonalnie, to chyba dobry pomysł.

  admin

  22 Lut 13 06:20

 2. „Zwracam się z zapytaniem o wycenę oraz chęć współpracy z Państwa strony w następującej sprawie. Zawarłam umowę z p. … na wybudowanie domu jednorodzinnego. Wykonawca nie wywiązał się z umowy. Pobrał zaliczki w wyższej kwocie niż wynikająca z wykonanych prac. Opuścił teren budowy. W związku z tym podpisaliśmy aneks do umowy w którym … potwierdza, że jego dług względem mojej osoby wynosi 44.315,00 zł W aneksie zostały również wyspecyfikowane prace które pozostały do wykonania oraz ich wartość i termin realizacji. W razie nie wywiązania się z terminów p. … miał wpłacić pozostałą kwotę długu na moje konto w 5 ratach. Ponieważ od tego czasu nie zostały wykonane żadne prace przez p. …, 7.07 zdecydowałam się rozwiązać umowę i wezwałam p. … do spłaty długu zgodnie z postanowieniami aneksu czyli 7.08.2009 – 20% 7.09.2009 – 20% 7.10.2009 – 20% 7.11.2009 – 20% 7.12.2009 – 20% Od czasu rozwiązania umowy p. … zapłacił ekipie tynkarzy za wykonanie elewacji zewnętrznej kwotę 6.600 oraz za część materiałów ok. 1.000 zł. Zapłacił im „do ręki” nie posiada żadnego potwierdzenia na te kwoty ale uczciwe jest odjęcie tych kwot od kwoty wierzytelności. Dlatego też uznaję, że ostateczna kwota jego długu to około 36.715 zł (bez uwzględnienia odsetek karnych). Dotychczas nie otrzymałam od p. … żadnej innej wpłaty. Co miesiąc p. … informował mnie, ze „może w tym tygodniu coś się uda”, przestałam jednak mieć nadzieję, że kiedykolwiek te pieniądze otrzymam. Szczególnie, ze w ostatnim czasie przestał odbierać telefony. Rodzaj dłużnika: Umowa została podpisana z p. … jako osobą prywatną, natomiast on prowadził też w tym czasie firmę i wg mojej wiedzy nadal ją prowadzi. Czym stwierdzona jest wierzytelność: Aneks do umowy §3 z zapisem o uznaniu długu. Skan tego aneksu przesyłam jako załącznik. Inne przydatne informacje: P. … jest w trakcie budowy własnego domu, który jak twierdzi jest obciążony hipoteką z racji kredytu. Firma p. … jest w trakcie budowy osiedla domów jednorodzinnych (około 10 budynków) jednak twierdzi, ze nie posiada pieniędzy aby mi oddać ponieważ musi „wypłacać pensje swoim pracownikom i mieć pieniądze na bieżące wydatki”.”

  Jeżeli jest podwykonawcą przy budowie tych domów, to najlepiej zająć jego wierzytelności u generalnego wykonawcy (albo u inwestor). Do tego jednak potrzebny tytuł wykonawczy albo wcześniej nawet przed wniesieniem pozwu zawnioskować do sądu o zabezpieczenie roszczenia na tych wierzytelnościach.

  admin

  18 Mar 13 16:09

 3. Szukam pomocy a wlasciwie rozwiazania z dosc patowej sytuacji. Otoz podpisalem umowe na zakup samochodu z firma a wlasciwie wlascicielem firmy ze Lublina. Podpisalem umowe przez internet i wplacilem zadatek na samochod w kwocie 10.000 tys zlotych. Otzymalem od tego Pana umowe, wpis do ewidencji, ksero jego dowodu
  osobistego. Oraz wszelkie informacje dotyczace samochodu. Samochod mial byc sprowadzony ze Szwecji i Pan ten nadal oglasza sie na ogolno Polskich portalach jak Alegro Otomoto. Niestety umowa przyzeczona nie zostala dotrzymana. Osoba ta wlaciwie kpi ze mnie juz finalnie obiecala oddanie wplaconej kwoty niestety bez skutku. Wiem na dzien dzisiejszy ze zostalem oszukany. Chcialem odzyskac chociaz to co wplacilem bez dodatkowych kosztow ale nic z tego. Posiadam dowod przelewu zgodny z informacja bankowa podana w umowie przez wlasciciela firmy znalazlem nawet w internecie 3 adresy tego Pana. Sprawdzilem samochod po numerach rejestracyjnych wpisanych w umowie na szweckiej stronie rejestracji pojazdow oraz kod VIN wszystko sie zgadzalo. Samochod istnieje. Wszelkie proby telefonowania po kilka razy dziennie pisania sms-ow czy maili niestety zdaja sie na nic. Szukam wlasnie firmy ktora pomoze mi odzyskac to co stracilem.

  Wolny

  9 Mar 14 08:54

Skomentuj