Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odzyskanie pieniędzy od wspólnika

komentarze 2

Taki mail: Napisałam do Państwa ponieważ jestem juz u kresu wytrzymalości gdyż …(zacznę od początku) założylysmy z koleżanką spólkę cywilną i otworzyłyśmy w naszej miejscowości (Legnica) pub. Ponieważ moja wspólniczka mieszkala tylko z siostra i nie miała żadnych dochodów ani oszczedności koszty remonty i wposażenia lokalu pokryłam ja wykorzystując do tego kartę kredytową mojego męża licząc,że szybko uda nam się ją splacić ! koszty uruchomienia wszelkich procedur typu: założenie spółki ,zgoda na sprzedaż piwa itp.również pokrylam ja .

Ogólnie wykorzystałysmy całą kwote na karcie tj.:6.000 tys.złotych . Potem pojawiły sie między nami różnice zdań i po ok 6 miesiącach zrezygnowalam z dalszej wspołpracy ale nie formalnie więc moja wspólniczka „zaszalala na maxa” – mając kolegę (wlaściciela hurtowni)brała sobie towar na termin i powstał spory dług ,który ja pod naciskiem komornika musiałam splacać do dzisaj ! w dniu dzisiejszym (30.09.2009) otrzymalam pismo od komornika, że zająl mój i męża zwrot podatku nadplaconego w kwocie 3400 zł.na poczet należności za dług w wspomnianej hurtowni ( 3700))Wczesniej splaciłam juz dlug w Enea S.A. na lączna kwotę 2500 tys.i obawiam się ,że to jeszcze nie koniec niespodzianek gdyz sama juz nie wiem gdzie wspolniczka w imieniu spólki narobila długów! Pragnę wspomniec ,że nie uczestniczylam w bespośrednim zamknięciu lokalu więc całe wyposażenie pubu przejęla moja wspólniczka .Pisałm do niej o zwrot moich rzeczy ale prośba odbiła się echem a teraz wspólniczka wyprowadziła sie z domu do brata i opiekuje sie jego dziecmi gdyż ona wraz z zona wyjechał do Holandii – do pracy Moje pytanie brzmi :czy jesteście Państwo gotowi mi pomóc w odzyskaniu części długu??

Często w spółce cywilnej jest tak, że każdy ze wspólników jest samodzielnie uprawniony do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki i jak mniemam, tak też było i w Waszym przypadku. Za zobowiązania zaciągnięte przez nią jako wspólniczkę, Ty też odpowiadasz, znaczy się solidarnie razem z nią. Połowę z tego, co sama spłacisz albo co wyegzekwuje od Ciebie komornik, możesz odzyskiwać od niej. Może będziesz w stanie wykazać przed sądem, że zakupy poczynione przez nią w imieniu spółki faktycznie wcale nie zostały przekazane do spółki ale to sprawa między Tobą a nią a wierzycieli (hurtownika i ewentualnych innych) to nie obchodzi – oni mają prawo ściągnąć od Ciebie cały dług który ona zaciągnęła w imieniu Waszej spółki.

A ten fragment:

obawiam się ,że to jeszcze nie koniec niespodzianek gdyz sama juz nie wiem gdzie wspolniczka w imieniu spólki narobila długów!

dedykuję pod rozwagę wszystkim którzy przymierzają się do wejścia w spółkę cywilną (albo inną) lub którzy już są wspólnikami.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

03/02/2013

kategoria spółka cywilna

Komentarze do 'Odzyskanie pieniędzy od wspólnika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Odzyskanie pieniędzy od wspólnika'.

 1. Witam miałem z kolega spółkę cywilna zaciągnęlismy kredyt, spółka upadła a ja sam splacam kredyt, byly wspolnik nie pracuje tylko pomaga żonie w prowadzeniu działalności a mnie komornik bierze polowe wyplaty. Jak mogę wyegzekwować spłatę polowy kredytu od wspólnika albo jego zony która była zyrantem

  Piotr

  3 Sie 16 13:39

 2. Połowę tego co spłaciłeś bankowi możesz ściągać od kolegi jako byłego wspólnika. Jak, to inny temat i trudno mi radzić. Nie wiem, czy ma jakiś majątek osobisty albo choć wspólny z żoną.

  Od jego żony nie, bo ona nie była kredytobiorcą solidarnym lecz żyrantem. To ona jako żyrant, gdyby bankowi coś spłaciła, to mogłaby ściągać od Ciebie i kolegi.

  admin

  3 Sie 16 14:32

Skomentuj