Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

(Nie)uznanie długu w e-sądzie

skomentuj

Taki mail: Dłużnik, to znajomy z Internetu. Podjął się on sprzedania przynęt wędkarskich których uzbierała mi się  spora ilość. Współpracuję z wieloma periodykami i z tego tytułu otrzymuje często darmowe przynęty do testów. Wysyłałem je partiami do dłużnika a ten obiecał osobiście dostarczyć mi pieniądze. Za tą pomoc otrzymał ode mnie sporą ilość interesujących go przynęt. Ponieważ odwlekał swój przyjazd poprosiłem go o wpłacenie pieniędzy na konto bankowe. Kiedy ich nie otrzymałem stało się jasnym, że będą problemy. Kiedy opowiedziałem o tym swoim znajomym dowiedziałem się, że dłużnik zaciągnął mnóstwo długów na nieduże kwoty u innych osób. W korespondencji potwierdzili oni te fakty. Zażądałem wówczas podpisania tzw. przyznania długu.

Z dokumentem taki pojechał do dłużnika mój kolega i bez problemów otrzymał on podpis pod dokumentem. Jest on gotowy to zaświadczyć. Kiedy minął termin spłaty długu który był ustalony w dokumencie skierowałem sprawę do sądu tzw. elektronicznym. Ku mojemu zaskoczeniu sąd uznał dokument za niewystarczający. Sprawa miała trafić do sądu w rejonowego a ja miałem otrzymać wezwanie o uzupełnienie o dodatkowe dokumenty. Nie podjąłem  dalszych czynności ponieważ przebywałem wówczas za granicą i domyślam się , że w tym czasie wysłano mi takie wezwanie. Zapewne sprawa została umorzona. Dłużnik nadal obiecywał rychłe spłacenie długu. Obiecuje to do dnia dzisiejszego. Zobowiązał się ostatnio spłacić część długu w kwocie 4500 zł z tzw. trzynastki. Termin minął i nadal nie otrzymałem ani złotówki. Posiadam oczywiście bogatą korespondencję mailową. Dłużnik nigdy nie negował, że ma dług do spłacenia i nie podejrzewam aby przyjął tak linię. Domyślam się, że jest to człowiek uzależniony od hazardu który popadł w tarapaty i nie potrafi z nich wyjść samodzielnie a długi spłaca pod naciskiem. Przysłał mi dokument z którego wynika, że jeden z banków zajął mu cześć pensji. W styczniu br. miało się zakończyć ściąganie należności dla banku. Jest to kompletny opis sprawy. Po zapoznaniu się z nią proszę o decyzję czy podejmiecie się windykacji a jeśli tak to ile wyniesie prowizja. W umowie z dłużnikiem zredukowałem mu dług do kwoty 8000 zł. Aktualnie z ustawowymi odsetki jest to kwota nieco pow. 9000 zł.

Trudno określić, dlaczego referendarz w EPU ocenił to uznanie długu za niewystarczające, bo nawet niepodpisane przez dłużnika faktury są wystarczające do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Być może forma owego jak twierdzi autor – uznania długu – budzi wątpliwości a raczej opis dokumentu dokonany przez niego w pozwie, gdyż w EPU bazuje się tylko na opisie dokonanym przez powoda, nie dołącza się dokumentów, ani ich kopii. Można ponownie wnieść do sądu pozew o zapłatę należności z tego tytułu, jako że pomiędzy osobami prywatnymi przedawniają się dopiero z upływem lat dziesięciu.

Styczeń 26th, 2013 at 6:57 am

kategoria: e-sąd

Skomentuj