Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Roszczenie o zwrot zadatku w podwójnej wysokości

komentarze 2

Taki mail:

Zgodnie z naszą rozmową telefoniczną przesyłam Panu skan Umowy przedwstępnej. W skrócie:

4 kwietnia spisaliśmy umowę i zapłaciliśmy gotówką zadatek 40000zł. Umowa miała trwac do 16 maja. W międzyczasie wyszło na jaw że nieruchomość nie ma odbioru, nie istnieje na mapach, jest „nieczysta”. Jako że zależało nam na kupnie tej nieruchomości i wciąż nic nie podejrzewając 14 maja spisaliśmy kolejną umowę tej samej treści ale obowiązującą do 27 czerwca. Jak już wspomniałem nie udało się sfinalizować umowy do tego czasu i od 27 czerwca 2011 nie możemy odzyskać zadatkowanej kwoty.

Pomocne dane:

Małżeństwo … zamieszkują stale w nieruchomości będącej tematem sprawy tj. …

Adresy zameldowań małżonków widnieją na umowie

… zatrudniona jest w …

… jest pracownikiem …, obecnie na kontrakcie w rejsie (prawdopodobnie)

Do jesieni zeszłego roku prowadzili w … biuro nieruchomości we Wrocławiu … będącą filią ogólnopolskiej firmy …(zamknęli działalność)

Jak wspomniałem zachowaliśmy całą korespondencję mailową zawierającą wszelkie ich tłumaczenia, obietnice, deklaracje spłaty długu wraz z odsetkami.

W przedmiotowej sprawie przysługuje kupującym zwrot zadatku w podwójnej wysokości, na podstawie art. 394 Kodeksu cywilnego. Z racji tego, że wręczony został zadatek a nie zaliczka (jedno słowo „zadatek” zamiast „zaliczka” figurujące w umowie czyni wielką różnicę…), to nie ma potrzeby wyznaczania dłużnikom drugiego terminu do wywiązania się z umowy pod rygorem odstąpienia od niej lecz od razu można zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

25/01/2013

kategoria zadatek

Komentarze do 'Roszczenie o zwrot zadatku w podwójnej wysokości'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Roszczenie o zwrot zadatku w podwójnej wysokości'.

 1. Mam kłopot z wyegzekwowaniem od mojej dlużniczki sporej kwoty pieniędzy! W październiku 2010 roku została podpisana przedwstepna umowa kupna sprzedaży nieruchomosci w formie aktu notarialnego! W grudniu 2010 roku wprowadzilam się wraz z moja rodzina do tego domu! W międzyczasie miałam sprzedać mieszkanie w Warszawie i po tej transakcji zakończyć transakcje
  dotyczące domu w którym już mieszkałam! Niestety sprzedaż mieszkania przedluzala się a właścicielka domu w którym już mieszkałam co i raz prosiła o zadatki które mialy zostać rozliczane przy przeniesieniu własności. Koniec końców w czerwcu 2012 roku wycofalam się z przedestepnej umowy kupna nieruchomosci, ponieważ okazało się ze w księdze wieczystej znalazła się wzmianka komornicza! Kobieta jest mi winna 106506,90 zł. z tytułu zadatku, oraz 16220,04 zł z tytułu zaliczki. Bardzo proszę o informacje czy jest szansa na odzyskanie wpłaconych
  pieniędzy , jak wygląda procedura oraz jak długo może potrwać taka Windykacja? Czy Państwa firma zajmie się ta sprawą. Mieszkamy niedaleko Głogowa.

  krawcowa

  9 Mar 14 12:52

 2. Już nie zajmuję się windykacją zarobkowo. Mogę bezpłatnie doradzić, na maila.

  admin

  5 Lip 15 21:44

Skomentuj