Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Klient z polecenia

skomentuj

Taki mail:

Mam pytanie o możliwości odzyskania należności za usługi – może śmieszne, że tego nie wiem, ale wcześniej nie miałam takiego klienta. Krótko opiszę całą sytuację: prowadzę Biuro Księgowe w Jastrzebiu-Zdroju i w listopadzie 2011 r. jeden z moich klientów polecił mnie swojej koleżance, która z inną dziewczyną zakładała spółkę z o.o. Podpisałyśmy umowę na prowadzenie księgowości, dostałam od nich dokumenty rejestrowe i różne druczki, które wypełniłam do banków o kredyty na rozpoczęcie działalności. Te panie przyjeżdżały do mnie przez kilka miesięcy przywożąc jakieś pojedyncze dokumenty księgowe, ale głównie żeby coś dopisać, czy przepisać we wnioskach kredytowych. Pieniążków żadnych od nich nie dostałam, bo ciągle słyszałam, że już zaraz dostaną kredyt i mi zapłacą. Przez pierwsze dwa miesiące nie upominałam się tak usilnie, myśląc, że przecież są z polecenia.

Pod koniec lutego 2012 r. zapowiedziałam, że w marcu wystawiam pełną fakturę za cały okres od listopada (wystawiłam faktury tylko na 2% należności, żeby Urząd Skarbowy nie zakwestionował, że w ogóle nie wystawiam faktury) oraz za wypełnianie formularzy do banków i kategorycznie żądam zapłaty. Fakturę jak zapowiedziałam wystawiłam, tylko że te panie nie pokazały się już więcej u mnie, nie odbierały telefonów ani maili. Gdy próbowałam się upomnieć u pana, który mi takie klientki polecił najpierw opowiadał, że ta jego koleżanka obiecuje, że już zacznie płacić, potem, że i on ma u nich swoje pieniądze i nie może ich wyciągnąć bo gdzieś koleżanka znikła, jeszcze później że jego koleżanka, która była cichą wspólniczką choruje, a ta druga gdzieś z kimś innym, w inny miejscu otworzyła firmę, ale nie wiedzą gdzie… Wreszcie zrozumiałam, że jest to chyba tylko gra na zwłokę. Te panie miały w planie otworzyć salon kosmetyczny i SPA na … – mój znajomy z … przejechał się kiedyś i pod adresem, pod którym zarejestrowana jest ta spółka jest jakiś nowo otwarty salon SPA, choć nie dowiadywał się kto jest jego właścicielem. Łączna kwota wystawionych przeze mnie faktur to 3.000 zł. W fakturach nie uwzględniłam okresu wypowiedzenia, czyli 600 zł. Nie wiem kiedy się takie zobowiązania przedawniają? Prosiłaby o jakieś wskazania, czy coś się z tym jeszcze da zrobić? Jak wyglądałaby współpraca z Państwem (czy kwota nie jest za mała) i jakiego rzędu pobieracie prowizję?

Niestety, często tak się to kończy. Na początku wstyd (irracjonalny!) upominać się o pieniądze, bo to przecież klient z polecenia. Później klient z polecenia nie płaci mimo upomnień i ma gdzieś między innymi to, że wstyd przynosi osobie która go poleciła albo też jest w zmowie z osobą polecającą która ma Cię za nic albo przynajmniej bardziej jej zależy na takim znajomym oszuście, (by sobie użył sobie Twoim kosztem) niż na Tobie.

Takie roszczenia z tytułu umowy o prowadzenie usług księgowych są roszczeniami okresowymi a zatem przedawniają się z upływem trzech lat. Oczywiście wniesienie pozwu wstrzymuje bieg przedawnienia a gdy uzyskasz tytuł wykonawczy (prawomocny nakaz zapłaty, wyrok…) to przedawnienie zaczyna biec od początku i wynosi już dziesięć lat a nie trzy lata.

Należy też nadmienić, że skoro umowę podpisałaś z osobą fizyczną, to nie masz prawa egzekwować zapłaty od spółki z o.o. która ona ewentualnie założy i nie ważne czy jest jej wspólnikiem czy prezesem.

Styczeń 25th, 2013 at 7:54 am

kategoria: dłużnicy

Skomentuj