Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieściągalny dłużnik pożyczkowy

skomentuj

Taki mail: Znalazlam Panstwa strone w internecie i przeczytalam dokladnie wszystkie mozliwe potrzebne mi dane, mam jednak kilka pytan. Obecnie przebywam na terenie Australii, gdzie przyjechalam 2 lata temu. Kilka miesiecy przed wyjazdem pozyczylam znajomemu, zamieszkalemu w gminie Myslenice kolo Krakowa, duza kwote pieniedzy, ktora mial mi zwrocic jak najszybciej to bedzie mozliwe, pieniadze mialy mu pomoc w rozkreceniu nowego biznesu i splaceniu samochodu. Oczywiscie po moim wyjezdzie nie poczuwal sie w ogole do splaty. Wnioslam do sadu sprawe, ktora po dlugim czasie (dluznik odwolywal sie od wszystkiego co bylo mozliwe) wygralam w grudniu. Niestety prawnik, ktory mnie reprezentowal i ktorego chcialam miec jako reprezentanta w egzekucji komorniczej wycofal sie z zawodu i pozostalam z tym sama. W zwiazku z duza roznica czasu i natlokiem obowiazkow przez ostatnie 3 miesiace probowalam sie tym sama zajac i znalesc komornika. Wczoraj zadzwonilam do komornika z paroma pytaniami i okazalo sie, ze znaja tego pana i ze egzekucja jest malo skuteczna w jego przypadku, gdyz maja juz przeciw niemu wnioski o egzekucje.

Znam stan posiadania tej osoby sprzed 2och lat i nie wiem ile sie moglo zmienic. Wiem, ze posiadal 2 samochody Mazde 5 i Ford Transportera. Posiadal tez dzialalnosc gospodarcza w branzy budowlano-uslugowej, ale nie wiem jak ta dzialalnosc idzie. Dom w ktorym mieszka z mama i siostra z pewnoscia nie jest na niego, tak jak i spory kawalek gruntu budowlanego w atrakcyjnym miejscu – wiec tu nie bedzie latwo. Poza tym z pewnoscia posiada laptopy, telefony i inny sprzet, ale nie jestem w stanie powiedziec co i jak.

I tutaj pojawia sie moje pytanie. Po pierwsze czy jest mozliwosc odzyskania czegokolwiek od takiej osoby? Skoro sa inne wnioski u komornika to czy ja bede kolejna osoba w kolejce czy z Panstwa pomoca bede mogla odzyskac choc czesc kwoty? Kwota w tym momencie to okolo 50tys, 35tys to kwota podstawowa plus koszty sadowe, adwokackie i 15% odsetek rocznie. Jaka bylaby Panstwa prowizja w takim przypadku i jak dlugo mogloby to potrwac?

Na podstawie opisu sytuacji można wnioskować, że dłużnik nie ma nic na siebie i te wszystkie egzekucje u komornika są i będą bezskuteczne. Takich spraw mieliśmy i mamy dużo. Większość z takich formalnie nieściągalnych dłużników, pieniądze i mienie ma, tylko że albo ukryte albo przepisane na kogoś ale wychodzimy z założenia że to należy do nich, bo rzeczywiście tak jest. Windykacja w takich sprawach zazwyczaj nie sprowadza się do współpracy z komornikiem ale do wywierania różnego rodzaju nacisków na dłużnika (także windykacja bezpośrednia), ale zgodnych z prawem chodzi często dyskusyjnych z punktu widzenia etyki. Wielu z nich prędzej lub później woli zapłacić, czasem szybko. Poza tym, jeżeli dłużnik był już niewypłacalny i bez majątku przed zaciągnięciem pożyczki u Pani, a zapewniał że jest przeciwnie, to można zgłosić w prokuraturze podejrzenie wyłudzenia.

Styczeń 23rd, 2013 at 7:06 am

kategoria: dłużnicy

Skomentuj