Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja prywatnej pożyczki z wyrokiem

komentarze 4

Taki mail:

Jestem osobą prywatną. W 2010 roku mieszkając w Warszawie pożyczyłem innej osobie prywatnej ponad 7,300 PLN. Pożyczka została zabezpieczona wekslem własnym oraz umową. Ponieważ nie udało się odzyskać pożyczonej kwoty, skierowałem sprawę do sądu.

Właśnie otrzymałem wyrok w sprawie tego długu. Sąd zasądził zapłatę kwoty 7,368 PLN oraz odsetki 12% rocznie (liczone od 11/10/2010 do dnia zapłaty, bo były zapisane w umowie pożyczki) oraz 93 PLN kosztów procesu.

Wyrok został wydany zaocznie, ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Dłużnik jest zameldowany w województwie mazowieckim, ale mieszka i pracuje w Warszawie. Nie mam aktualnego adresu zamieszkania, jedynie adres zameldowania, ale mogę wskazać prawdopodobne miejsce pracy. Dochody dłużnika z tytułu umowy o pracę wynosiły ostatnio ponad 2,500 PLN netto miesięcznie.

Czy Państwa firma byłaby zainteresowana windykacją tego długu dla mnie? Na jakich warunkach finansowych? Proszę o przedstawienie oferty.

Zamiast dawać zarobić firmie windykacyjnej swoim własnym kosztem, bo firma windykacyjna nie może obciążyć dłużnika swoim wynagrodzeniem, to najpierw wskazane jest w takiej sytuacji zwrócić się do komornika z wnioskiem o wyegzekwowanie roszczenia. Ten bowiem, choć pobierze od wierzyciela niewielka zaliczkę np. 100 – 200 zł. to doliczy ją dłużnikowi jako koszt do zapłaty. Jeżeli komornik nie ściągnie długu, wówczas firma windykacyjna może być właściwym a nawet jedynym wyborem. Pożyczki prywatne niewygodnie odzyskuje się na etapie przedsądowym, bo utrudnia windykację ustawa o ochronie danych osobowych a i windykacja bezpośrednia – kontakt z dłużnikiem będącym prywatną osobą jest trudniejszy niż z dłużnikiem prowadzącym działalność gospodarczą. Firmy pożyczkowe których domeną są chwilówki dla osób prywatnych, też generalnie ograniczają się najpierw do uzyskania tytułu wykonawczego i egzekucji komorniczej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

22/01/2013

kategoria: windykacja

Komentarze do 'Windykacja prywatnej pożyczki z wyrokiem'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja prywatnej pożyczki z wyrokiem'.

 1. Sprawa wyglada w skrocie tak: w maju 2012 pozyczylam koledze 20 000 PLN, w kwietniu zeszlego roku podpisal on umowe u notariusza na powyzsza kwote ze zgoda na poddanie sie egzekucji w trybie art 777. Termin spaty dlugu uplynal w grudniu. Kolega pieniedzy oddawac nie zamierza, z roznych wzgledow. Rozumiem ze nie mialabym problemow z otrzymaniem wyroku sadu nakazujacego zwrot dlugu. Interesuje mnie jednak, czy Panstwo byliby sie w stanie podjac jego odzsykania. Bede wdzieczna za odpowiedz. Jesli bedzie wstepnie pozytywna, postaram sie z Panstwem skontaktowac w celu ustalenia szczegolow.

  Karola

  7 Lut 14 17:08

 2. W którym regionie mieszka dłużnik i w jakim jest wieku?

  admin

  7 Lut 14 17:12

 3. Dluznik miszka pod Krakowem, ma lat 36, nie pracuje, mieszka u rodzicow, stad problem ze sciagnieciem dlugu. Pieniadze tak naprawde pozyczyl jego ojciec ‚na chwile’ czekajac na splate dlugu przez jakas firme, ale ja oczywiscie nie jestem w stanie tego udowodnic. Firme ojca (przez ostatnie 20 lat swietnie prosperujaca) szlak trafil, komornicy na glowie, taka jest przynajmniej wersja mojego kolegi. Ojciec sie do dlugu nie poczuwa. Ja oczywiscie juz wiem ze bylam idiotka i dalam sie podejsc powolujac na 15 lat
  przyjazni, teraz jednak istotniejsze jest czy jestem w stanie te pieniadze jakos odzyskac.

  Kolega oficjalnie nie posiada zadnego majatku. Wiem, ze ma kolekcje ksiazek warta jakis czas temu ok 30 000 PLN (sporo bialych krukow). Niby chcial je
  sprzedawac i teraz sa mniej warte, ale to tez wiem tylko z jego ust. To ogolnie wszystko.

  Karola

  7 Lut 14 17:17

 4. Proszę o kontakt na e-mail podany na samej górze, możemy zająć się tym problemem.

  admin

  7 Lut 14 17:31

Skomentuj