Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nie chciał zabezpieczenia, bo widział i kochał…

skomentuj

Taki mail: Trzy lata temu udzieliłem znajomej ze Złotoryi prywatnej pożyczki w kwocie 45 tysięcy złotych. Wiedziałem, że ona pracuje ale też, że przede wszystkim jest właścicielka dużego mieszkania w Jeleniej Górze przeto nie chciałem zabezpieczenia tym bardziej dlatego że byliśmy wtedy bliskimi sobie osobami. Pożyczki nie zwróciła a jak się dowiedziałem po czasie, miała już inne zobowiązania finansowe i komornika na pensji. Dowiedziałem się też że to mieszkanie ma ona na kredyt hipoteczny którego też nie spłaca a wartość hipoteki jest bliska wartości mieszkania. Dowiedziałem się tego od komornika który prowadzi moja tą sprawę po uzyskaniu z sądu nakazu zapłaty. Egzekucja jest całkowicie bezskuteczna, jak Państwo widzą szanse na odzyskanie pieniędzy dla mnie?

Klasyczna fatamorgana biznesowa. To co widzimy nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością. Zajęte wynagrodzenie za prace w dobrej firmie, samochód w kredycie albo w leasingu, nieruchomość z hipotekami banków. A nieraz jest i tak, że w momencie udzielenia pożyczki pożyczkobiorca nie ma żadnych zobowiązań finansowych ale niebawem już ma i odzyskanie pożyczki stoi pod znakiem zapytania. Dlatego weryfikacja pożyczkobiorcy (partnera handlowego) w kwestii wypłacalności jest niezmiernie ważna w każdym przypadku, szczególnie gdy nie zostaje ustanowione zabezpieczenie rzeczowe wierzytelności.

W opisanym przypadku wystarczyłoby aby pożyczkodawca zażądał wyciągu z konta bankowego obrazującego wpływy wynagrodzenia i od razu zobaczyłby że pożyczkobiorca otrzymuje tylko minimalne wynagrodzenie, już po potrąceniu komorniczym. A jeżeli wiesz, ze pożyczkobiorca ma dom, to niech Ci poda numer księgi wieczystej i sprawdzisz sobie w internecie, czy nie jest aby obciążona hipotekami.

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że „pierwiastek bliskości z dłużnikiem” utrudniał racjonalne działanie, ale na tym polu nie podejmuję się pouczać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

22/01/2013

Skomentuj