Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Specyfika windykacji przeciwko spółce z o.o.

skomentuj

Taki mail: Nazywam się … jestem zainteresowana Państwa pomocą w odzyskaniu należności od dłużnika (faktury za czynsz) w kwocie 181.863,60 zł + odsetki od 2008 roku.  Dodatkowo koszty komornika za eksmisję 2400 zł. Podobno nieściągalne z rachunku firmowego. Sprawa toczy się jeszcze w sądzie ale spodziewam się wyroku, gdyż ciągnie się już dwa lata.  Niestety mój dłużnik prowadził działalność w moim lokalu, skąd go wyeksmitowałam za pomocą komornika.

Od tego czasu nie mam informacji jak wygląda jego sytuacja finansowa. Jest to spółka z o.o. z oficjalną siedzibą we Wrocławiu. Wiem, że w międzyczasie otworzył nową firmę i być może przepisał majątek. Kolejny termin rozprawy mam 17 listopada, czyli już w ten czwartek.Jaka jest możliwość abyście Państwo pomogli mi w wyegzekwowaniu tych pieniędzy?

Jeżeli dłużnikiem jest spółka z o.o. to nie jest nim ani wspólnik spółki ani członek jej zarządu. W opisanej przez Panią sytuacji jest wysoce prawdopodobne że ta spółka która jest Pani dłużnikiem, już nie prowadzi działalności gospodarczej i nie ma majątku. Od takiego dłużnika gdy jest to spółka a nie osoba fizyczna, nie odzyska Pani długu. Można natomiast pozwać o zapłatę zarząd spółki ale to dopiero wtedy gdy otrzyma Pani od komornika postanowienie o umorzeniu bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce. Natomiast  wspólnik – udziałowiec spółki z o.o.. nie odpowiada za długi spółki, chyba że zasiadał też w zarządzie spółki. Nie może też Pani prowadzić windykacji i egzekucji przeciwko nowej spółce tego samego udziałowca.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.6]

19/01/2013

kategoria spółka z o.o.

Skomentuj