Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak długo czeka się na nakaz zapłaty?

komentarze 2

Wierzyciele pytają bardzo często o to, jak długo czeka się po wniesieniu pozwu na wydanie nakazu zapłaty. Miałem już sprawy w wielu sądach, na terenie całego kraju. Na wydanie nakazu zapłaty czeka się zwykle kilka tygodni, czasem tylko tydzień, czasem cztery tygodnie, a czasem dłużej. Tylko że wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, to jeszcze nie powód do radości dla wierzyciela. Właściwszym pytaniem jest – jak długo czeka się na tytuł wykonawczy.

Dopiero tytuł wykonawczy uprawnia komornika do wszczęcia egzekucji. Gdy dłużnik nie wniesie sprzeciwu po otrzymaniu nakazu zapłaty, to to sąd nada nakazowi klauzulę wykonalności i powstanie właśnie tytuł wykonawczy. Prawo stanowi, że pozwany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu licząc od daty doręczenia mu nakazu zapłaty. Jednak w praktyce, zanim zostanie naniesiona na nakazie adnotacja o jego prawomocności czyli klauzula wykonalności, to mija często wiele tygodni. A jeżeli dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty, to sprawa w sądzie (w sądach) może ciągnąc się miesiącami albo ponad rok i dłużej. Pytanie przytoczone w tytule ma znacznie więcej sensu, gdy oczekujemy na wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, bo taki nakaz, nawet jeszcze nieprawomocny i nawet po wniesieniu przez pozwanego zarzutów od nakazu, umożliwia dokonanie zabezpieczenia roszczenia na majątku dłużnika, czynności tej dokonuje komornik. Aby jednak sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, muszą zostać spełnione przesłanki, o których napiszę innym razem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 64 Ocena średnia: 4.1]

19/01/2013

Komentarze do 'Jak długo czeka się na nakaz zapłaty?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Jak długo czeka się na nakaz zapłaty?'.

  1. Dłużnik odwołał się od nakazu zapłaty. Sprawa jest w 100 procentach wygrana, odwołał się chyba dlatego że nie ma pieniędzy na zapłatę. Niestety ja też nie mam – przez niego i ciągnącą się sprawę. Można pod zabezpieczenie takiej należności otrzymać kredyt? Prowadzę firmę, urządzi mnie nawet 10 tys zł.

    dereń

    5 Paź 16 21:58

  2. Nie sądzę, aby jakiś bank zaakceptował takie zabezpieczenie. Są jednak kredyty obrotowe bez zabezpieczeń, tutaj.

    admin

    6 Paź 16 05:05

Skomentuj