Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bardzo długi list w sprawie odzyskania prywatnej pożyczki

skomentuj

Taki mail: W 2010 roku pracowałem wspólnie z Panią … w szklarni w Holandii,  gdzie pracuje na stałe a ona była tam w ramach sezonowej pracy. W maju  2010 poprosiła mnie przez znajoma żeby zapytał mnie czy mogę jej pożyczyć pieniądze w kwocie 1000 euro na okres 3 mies. Pożyczka miała być przeznaczona na koszty przeprowadzki i adwokata w związku z rozwodem. Pożyczyłem jej tą kwotę na co mam świadka właśnie ta koleżankę która pośredniczyła w tej transakcji . Mam również list który napisała do mnie w/w … w kwestii pożyczki. Niestety jest bez daty ale wyciągi  bankowe z mojego konta zgadzają się z tymi terminami w których pożyczałem jej pieniądze. Umowa była zawarta słownie co było błędem (w chwili obecnej dysponuje już oświadczeniem z dnia 19.08.2011 wraz z nagraną rozmowa przez dyktafon telefoniczny z panią … że te kwotę wzięła i spłaci ja do końca 2011 roku). Oczywiście i to nie nastąpiło. Potem jeszcze pożyczyłem jej 500 euro, 200 euro i 200 euro. Razem kwota całkowita pożyczki w 2010 r. wyniosła 1900 euro. Terminy przekazania pożyczki są określone w załączniku do e-maila jako wezwanie do zapłaty które to wezwanie przesłałem jej listem poleconym w 2011 roku. … zatrudniła mnie również jako pracownika przez swoja firmę  … zarejestrowana na jej adres zamieszkania Niemczech, na okres jednego miesiąca w Rotterdamie przy pracy przy ogórkach. Niestety choć otrzymałem zapłatę za tą pracę 1400 euro nie dostałem rozliczenia podatkowego. A przysługiwałby mi zwrot podatku od tej kwoty. Istnieje możliwość że mnie nawet nie zarejestrowała jako pracownika. Miałem w tym czasie indywidualne ubezpieczenie medyczne w VGZ w Holandii. Mam zdjęcia z miejsca tej pracy. Kwota pożyczki miała być spłacona w trzech ratach po 500 euro a potem 400 euro do końca 2010 roku. Niestety tak się nie stało i nie otrzymałem żadnych pieniędzy. Urwał się również kontakt z Panią … która zlikwidowała swoje konto na skype i gg i konto na naszej klasie ale to w okolicach stycznia 2011. Nie odbierała również telefonów. W okolicach kwietnia 2011 udało mi się z nią skontaktować i stwierdziła że nie ma pieniędzy, ale spodziewa się dużej kwoty zaległego dodatku rodzinnego z 2,5 roku która powinna opiewać na około 3600 euro i jak ja dostanie to odda mi pieniądze. Ponieważ do połowy sierpnia 2011 nie otrzymałem żadnych pieniędzy pojechałem do niej i spisaliśmy oświadczenie o pożyczonej kwocie oraz terminie spłaty do końca 2011 roku. Jednak zwlekała z ta spłata i ciągle przekładała terminy i w końcu nic nie oddała.

Wywnioskowałem z tego, że jednak nie zechce oddać tej pożyczki dobrowolnie wiec trzeba będzie poprosić o pomoc i właśnie w  tej sprawie zwracam się do Państwa. Proszę mi powiedzieć czy jest możliwe odzyskanie tych pieniędzy i ile by to kosztowało. Oczywiście interesuje mnie bezzaliczkową windykacja gdyż raczej nie zamierzam już do tej sprawy dokładać. Chciałbym uzyskać informacje o kosztach windykacji itp. Z tego co wiem to kształtują się w granicach 30 % od kwoty odzyskanej. Pożyczkobiorca … jest prawdopodobnie po rozwodzie ale posiada w Polsce w Opolu mieszkanie własnościowe wspólnie z byłym mężem tyle że kupione na kredyt hipoteczny i podejrzewam ze właśnie jest w trakcie podziału majątku. Jest też możliwe że zmieniła paszport oraz miejsce zamieszkania w Niemczech, ale to nie jestem pewne. Dalej figuruje w spisie telefonów i smsy są przez jej tel niemiecki odbierane ale bez żadnego odzewu. Ostatnio mieszkała wspólnie z 10 lat młodszym konkubentem, który najprawdopodobniej nie był zameldowany oraz z jego ojcem również bez zameldowania w celu uzyskania pomocy zasiłkowej dla matki z dzieckiem , bowiem ma córkę … lat 6 z która mieszka. Dwóch dorosłych synów wyrzuciła z mieszkania jak mówiła bo nie może dostać dopłaty do mieszkania. Synowie to …. Ma również zamężną córkę, która również mieszka w Kevelaer a w Polsce ma dług na giełdzie długów załączam link w wysokości 800 zł. Wiec nie wiadomo czy to nie płacenie należności nie jest rodzinne. Haha.  Ale to tak na marginesie. Jeżeli potrzebują państwo innych informacji to postaram się w miarę możliwości pomóc. W każdym razie proszę zobaczyć czy moglibyście się Państwo zająć ta sprawą. Załączam wszystkie listy który wysłałem do … skany oświadczenia i nagranie tego spotkania. Nadmieniam że Pani … oddała ani grosza  pożyczki to w tym czasie zakupiła nowy TV, komputer i laptop na co mam wiarygodne  informacje. Posiada również samochód zarejestrowany w Polsce rejestracja  Będę w Polsce na urlopie w okresie 15.07 do 25 .07. 2012 wiec w tym terminie mogę ewentualnie odwiedzić państwa kancelarię osobiście jeżeli będzie taka konieczność. Proszę o w miarę szybka odpowiedź. Jeżeli dokumenty które posiadam są niewystarczające do wszczęcia windykacji proszę o informacje jakich dokumentów bym jeszcze potrzebował i ewentualnie wzory do wydruku.

Wydaje mi się, że zamiast pisać tak długi list, pożyczkodawca mógłby w tym czasie nauczyć się, jak złożyć pozew o zapłatę pożyczki do e-sądu czyli w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Co do windykacji bezzaliczkowej, to jeszcze do niedawna była popularna ale jednak często firmy windykacyjne wprowadzane są w błąd przez zleceniodawców windykacji, wobec czego niektóre firmy windykacyjne powracają do zaliczkowej windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/01/2013

kategoria: pożyczki prywatne

Skomentuj