Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczka jeszcze niewymagalna a zamiar windykacji

skomentuj

Taki mail: Chciałbym zwrócić się do firmy windykacyjnej o pomoc w odzyskaniu pożyczki gotówkowej udzielonej osobom fizycznym. Należność wynika z pisemnej umowy. Dług opiewa na 65 tys zl. Dłużnicy (rodzeństwo) mieszkają w Pruszczu Gdańskim, prowadzą działalność gospodarczą. Pierwsza data płatności należności wypada na 31 marca, ale mam podstawy przypuszczać, że dłużnicy nie będą skłonni wywiązać się ze swoich obowiązków, stąd moje pytanie do Państwa o warunki nawiązania współpracy przy odzyskaniu w/w należności. Proszę o nadesłanie e-mailem informacji ofertowej z Państwa strony.

No ale co, śmieją się z Ciebie, język Ci pokazują albo „takiego wała” i mówią że nie oddadzą? Do terminu płatności jeszcze 2,5 miesiąca, więc nie zawracaj mi głowy.  Ofertę mogę przesłać, ale przed terminem płatności nie możemy wszczynać windykacji. Widziałem nieraz takie umowy pożyczki w których był zapis – coś w rodzaju, że „Pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę pożyczki jeśli sytuacja finansowa pożyczkobiorcy ulegnie pogorszeniu” – zapis bardzo nieprecyzyjny a Ty chyba nawet takiego zapisu nie uczyniłeś w umowie, bo inaczej pochwaliłbyś się. Niestety, tak to jest z umowami pożyczek, że np. jak spisałeś umowę na rok a po dwóch miesiącach widzisz że komornicy oblegają pożyczkobiorcę (o czym nie wiedziałeś) to i tak nic nie możesz zrobić zanim rok nie upłynie.

Najlepsza opcja, to ustalenie w umowie pożyczki płatności ratalnych, np. pierwsza rata płatna już po miesiącu od udzielenia pożyczki i z zastrzeżeniem ze w przypadku niewywiązania się z płatności choćby jednej raty, pożyczkodawca ma prawo wypowiedzieć umowę pożyczki i żądać spłaty całości w ciągu 7 dni. A może Ty masz taki zapis, bo napisałeś „Pierwsza data płatności należności …”?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/01/2013

kategoria: umowy

Skomentuj