Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wykreślenie z KRD

1 komentarz

Znowu ktoś na firmowego maila przesłał mi zapytanie o (darmową) poradę. Podejrzewam, że trafił na tego bloga i u góry kliknął w link do firmowej www. Jeszcze raz informuję niniejszym, że tam jest firma windykacyjna a nie darmowa poradnia (dla dłużników). Ostatni raz odpowiedziałem, następnym razem zignoruję takiego maila:

Mam stary dług z tytułu niezapłaconej faktury i zasądzony wyrokiem i ten dług wierzyciel wpisał do Krajowego Rejestru Długów. Skutecznie psuje mi reputację gdyż nie mogę otrzymać pożyczki. Jestem skłonna go zapłacić ale chciałabym najpierw prosić od odpowiedź na następujące pytanie. Czy nawet po spłacie tego długu w KRD będzie figurować informacja że taki dług miałam i to przez tak długi czas i opatrzony wyrokiem? Wiem że w Biurze Informacji Kredytowej przez jakiś czas pozostają informacje o już spłaconych długach z tytułu kredytów. Jak to jest w przypadku Krajowego Rejestru Długów?

Jeżeli dokona Pani spłaty tego długu, to wierzyciel zobowiązany jest do usunięcia z KRD wpisu o Pani jako dłużniku, nie później niż w ciągu 14 dni od otrzymania zapłaty. Najlepiej zażyczyć sobie wówczas informacji o sobie z KRD i dowie się Pani czy informacja o Pani jako dłużniku została usunięta. Po usunięciu informacji o spłaconym już długu i jego dłużniku, w KRD oraz w żadnym innym BIG nie pozostają żadne informacje o byłym dłużniku i jego długu. To istotna różnica w porównaniu z BIK i dlatego tym bardziej warto spłacić taki dług wpisany do KRD. Należy liczyć się z tym, że coraz więcej podmiotów udzielających pożyczek i dostawców usług będzie korzystać z tej bazy dłużników tym bardziej, że po wejściu w życie nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych przybywa tam wpisów o dłużnikach w szybszym tempie niż wcześniej i można już wpisywać do KRD także dłużników prywatnych. Coraz większe więc prawdopodobieństwo, że jeśli ktoś ma przeterminowany dług, to stosowna informacja o nim znajduje się w KRD. Wzrasta więc znaczenie KRD jako narzędzia do sprawdzania wiarygodności kontrahentów, klientów. A wpis o zadłużeniu może figurować w KRD aż do 10 lat od daty wprowadzenia go tam.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 65 Ocena średnia: 4.2]

13/01/2013

kategoria rejestry długów

1 komentarz do 'Wykreślenie z KRD'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wykreślenie z KRD'.

  1. A jednak udzieliłeś darmowej porady;) Więc spodziewaj się kolejnych takich maili, bo ludzie pomyślą, że skoro zrobiłeś wyjątek kilka razy to pewnie ich prośba też „przejdzie”. Nie rozumiem takich ludzi, którzy zamiast poświęcić trochę czasu i samodzielnie wszystko sprawdzić (wejść na stronę KRD), to wolą mieć gotową odpowiedź, którą przygotuje ktoś za nich poświęcając swój czas. Akurat przypadek tej Pani i jej pytanie nie było aż tak skomplikowane, aby nie mogła sobie sama poradzić.

    Wpis w KRD

    17 Sty 13 09:20

Skomentuj