Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy wierzyciel płaci komornikowi?

komentarze 24

W poprzednim wpisie sugerowałem, że wiele osób powstrzymuje się od dochodzenia należności wątpiąc w to, czy odręcznie sporządzone umowy i oświadczenia dłużnika są wystarczającym dowodem (a są wystarczające). A niniejszym sugeruję a nawet nie sugeruję lecz po prostu wiem o tym, że wiele osób myśli iż komornik pobiera wynagrodzenie – prowizję (dokładniej: opłatę stosunkową) od wierzyciela a nie od dłużnika – jest to oczywiście nieprawda.

Kosztami egzekucji obciążany jest dłużnik a zatem o ile egzekucja będzie skuteczna, to wierzyciela nic nie będzie kosztować; otrzyma także zwrot kosztów procesu sądowego. Komornicy żądają do wierzycieli zaliczek pod rygorem odmowy dokonania wnioskowanych przez nich czynności egzekucyjnych ale nie są to zaliczki na wynagrodzenie komorników lecz na koszty dokonania czynności egzekucyjnych jak: wysyłka korespondencji i koszty zapytań do urzędów, dojazd do dłużnika tudzież zaliczki na czynności biegłych sądowych – oszacowanie wartości zajętych dłużnikowi przedmiotów.

Ostatnia rozmowa z klientką po raz kolejny uświadomiła mi chyba powszechną niewiedze wierzycieli w omawianej kwestii. Zleciła nam windykację na podstawie wyroku sprzed dwóch lat gdzie byłem przekonany o tym, że bierzemy się za sprawę po bezskutecznej egzekucji komorniczej. Otóż wyjaśniam: sprawa jeszcze nie trafiła do komornika… Pani bowiem myślała, że musiałaby z góry zapłacić komornikowi „prowizję” od całej kwoty z wyroku czyli że musiałaby wpłacić mu około 2.000 złotych bez żadnej pewności, że komornik cokolwiek wyegzekwuje od dłużnika.

W poprzednim wpisie zasugerowałem ściepę firm windykacyjnych na spot informujący o tym, że odręcznie sporządzone umowy i oświadczenia – uznania długów mają moc prawną. A niniejszym proponuje komornikom aby zrobili ściepę na telewizyjny spot pouczający wierzycieli aktualnych i przyszłych o tym, że wierzyciel nie płaci z góry komornikowi i że komornik pobiera swe wynagrodzenie od dłużnika a nie od wierzyciela. Cel spotu taki sam jak w przypadku firm windykacyjnych czyli: wzrost ilości spraw egzekucyjnych.

Co? Tak, podobno kiedyś lata temu tak było, że wierzyciel musiał komornikowi z góry wpłacić bodaj sporą część jego wynagrodzenia. Przeje…ane normalnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

02/01/2013

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy wierzyciel płaci komornikowi?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy wierzyciel płaci komornikowi?'.

 1. Też coś kojarzę, że tak kiedyś było. Na tyle dawno, że jeszcze wówczas nie interesowało mnie to. Ale pamiętam jaki był aj-waj, jak opłatę „z góry” likwidowano. Jedno trzeba przyznać, pobieranie takiej opłaty z góry i od nieskutecznych egzekucji to było prawdziwe eldorado dla komorników 🙂

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 07:55

 2. Ja pamiętam też, że jeszcze stosunkowo niedawno (kilka lat temu) chyba próbowali komornicy przywrócić tamte czasy. No, prawnicy też pobierają zaliczki przed sprawą w sądzie, ale jednak wykonują znacznie większą pracę niż wysłanie zapytań do urzędów i instytucji i wizyta u dłużnika, na poczet czego komornicy jednak otrzymują z góry zaliczki.

  admin

  2 Sty 13 09:00

 3. Chociaż, czy ja wiem… Nawiązuję do mojego powyższego komentarza. Pozew o zapłatę na podstawie fakturki…

  admin

  2 Sty 13 09:09

 4. Jeśli już porównywać to do zasad pobierania opłat przez pełnomocników, to do sytuacji, w której pełnomocnik zarabiałby tylko w przypadku wygranej sprawy.

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 09:18

 5. Z tym spotem w telewizji to raczej na sukces bym nie liczył. Koszty takiej kampanii w normalnej (czyt. oglądalnej) stacji idą w miliony złotych.

  r

  2 Sty 13 11:38

 6. Jeden krótki spot to pewnie nie więcej jak kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podzielone przez wszystkich komorników a jest ich pewnie kilka setek.

  admin

  2 Sty 13 12:08

 7. A jaki interes mają w tym komornicy? IMHO przełożenie na większą ilość ich pracy (a tym bardziej zarobku) bardzo iluzoryczne. Komorników jest około 600, wychodzi po około 50zł od emisji, tylko co da 1 emisja? A produkcja?

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:11

 8. To tak, jakbyś napisał, że komornikom nie udaje się odzyskiwać długów. Ja wiem, że często się udaje. Komornicy już zabiegają o zlecenia. Koszt produkcji statycznego spotu – wstawienia planszy z napisem, to pewnie ze sto złotych.

  admin

  2 Sty 13 12:31

 9. Plansza z napisem? W telewizji? Człowieku, żyjesz mentalnie chyba w latach siedemdziesiątych 😉

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:32

 10. A mógłbyś to rozwinąć? Telewizja nie przyjmie takiego zlecenia, czy jak? Czy może potrzeba inscenizować jakieś scenki rodzajowe?

  admin

  2 Sty 13 12:34

 11. Cóż, jeśli sądzisz, że wystarczy pokazać w TV na chwilę jakąś planszę z napisem i odniesie to jakikolwiek skutek, to gratuluję optymizmu 🙂

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:37

 12. Tak, bo to nie ma być reklama a przekaz edukacyjny – wyprowadzenie z błędu wielu osób które mając wyrok, nie składają wniosków egzekucyjnych do komorników.

  admin

  2 Sty 13 12:39

 13. P.S. Nie składają, bo myślą, że komornikowi płaci się z góry i że dłużnik nie ponosi kosztów lecz wierzyciel.

  admin

  2 Sty 13 12:41

 14. To, że ma być to przekaz edukacyjny, nie oznacza, że ma być nieskuteczny. A tak by było w przypadku planszy telewizyjnej. Poza tym komornikowi płaci się jednak coś z góry, wcale niemałe grosze, trudno zatem uznać, że hamulcem przed egzekucją jest obawa akurat przed (niepobieraną faktycznie) opłatą egzekucyjną.

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:44

 15. Jeżeli myślałbym, że komornikowi muszę zapłacić z góry i zobaczyłbym w tv po prostu napis np.:

  „Krajowa Rada Komornicza informuje – wierzycielu, to dłużnik ponosi koszty egzekucji komorniczej a nie Ty. Złóż wniosek egzekucyjny, nie zwlekaj”.

  To w zupełności wystarczyłoby mi. Obawy wynikają właśnie z mylnego przeświadczenia że, wierzyciel musi wpłacić komornikowi z góry prowizję od należności. Poza tym wiele osób uważa właśnie, że komornicy są jak firmy windykacyjne czyli że pobierają prowizję od wierzyciela – to jest baaaardzo powszechne przeświadczenie.

  admin

  2 Sty 13 12:49

 16. I uważasz, że koszt dotarcia z przekazem do potencjalnie zainteresowanego taką informacją wierzyciela będzie odpowiedni akurat w telewizji???

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:51

 17. Tego nie jestem pewien, ale możliwe że tak albowiem wierzycielami są i firmy i osoby prywatne, w różnym wieku, z różnych grup zawodowych itd. W tej chwili nie przychodzi mi na myśl inny, odpowiedniejszy środek masowego przekazu.

  admin

  2 Sty 13 12:53

 18. I jaki procent ogółu telewidzów jest wierzycielami (niealimentacyjnymi) posiadającymi tytuły wykonawcze i niewszczynającymi egzekucji z z obawy przed opłatą egzekucyjną, ale nieobawiający się zapłacenia zaliczki na wydatki? Tak w skali kraju ile ich może być? 50szt? 😉

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 12:55

 19. 50 sztuk takich osób to ja mam w skali dwóch miesięcy. A są jeszcze tacy którzy z powodów tu wskazanych zlecają windykacje firmom windykacyjnym. 😉

  admin

  2 Sty 13 13:02

 20. Generalnie nie wierzę w to, że ktoś ma wiedzę pozwalającą odróżnić opłatę egzekucyjną od zaliczki na wydatki, i nie wiedzącego, że opłaty egzekucyjnej nie pobiera się z góry.

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 13:04

 21. Co do tego nie będę Cię przekonywał, natomiast daje słowo, że akurat kilka minut temu miałem telefon:

  – Dzień dobry, chciałabym zlecić windykację od spółki z o.o. w Warszawie, mam już wyrok.

  – A sprawę kierowała Pani już do komornika?

  – Nie.

  – Dlaczego?

  – Nie wiem…

  AUTENTYCZNIE!

  admin

  2 Sty 13 13:10

 22. No nie wie, czemu nie skierowała. Na jakiej podstawie przypuszczasz, że bała się akurat opłaty egzekucyjnej?

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 13:13

 23. To napisałem tu jako ciekawostkę, nie wnikałem, dlaczego. Aliści po moim pouczeniu co do kwestii wskazanych w tym wątku i dodaniu, że skoro ma już wyrok to aż prosi się o skierowanie sprawy do komornika, powiedziała, że tak zrobi.

  admin

  2 Sty 13 13:22

 24. Jednak wbrew pozorom dobry z Ciebie człowiek 😉

  Lech | blog o wekslach

  2 Sty 13 13:24

Skomentuj