Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Stan majątkowy prywatnego dłużnika

skomentuj

Taki mail: W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej sprzed kilku dni przesyłam w załączeniu dokumenty dotyczące pożyczki, którą udzieliła spółka … osobie fizycznej w Rzeszowie. Generalnie wiem o zasadach windykacji Państwa firmy, jednak mimo to proszę o przemyślenie opcji odkupienia od firmy … Kilka informacji o dłużniku jest to mój znajomy od 10 lat, chociaż nie utrzymywałem z nim bliskich kontaktów towarzyskich. Mieszka pod adresem wskazanym w umowie, człowiek na tzw. poziomie, wykształcony, kulturalny. Zwleka ze zwrotem pożyczki, zmienia uzasadnienia zwłoki argumentując zamiarem sprzedania najpierw nieruchomości gruntowych, a teraz mieszkania. Posiada mieszkanie o wartości min. 150 tys. zł., samochód dobrej klasy, jakieś grunty, pracuje wg moich informacji w … na stanowisku kierowniczym w dziale szkoleniowym. Proszę o podjęcie tematu, propozycje, umowę, itp.

Sprzedając dług wierzyciel zazwyczaj odzyska mniej pieniędzy niż gdyby zlecił windykację. Na rynku wierzytelności w miarę przyzwoitą cenę można otrzymać zwłaszcza za długi firm co do których jest względna pewność że się je odzyska znając kondycję finansową dłużnika, albo wykorzystując taki zakupiony dług (ściślej wierzytelność) do dokonania kompensaty. W przypadku pożyczki udzielonej osobie prywatnej, często trudno sprawdzić czy pożyczkobiorca jest wypłacalny, więc nabycie długu z tytułu takiej pożyczki niesie z sobą całkiem spore ryzyko, że nie uda się takiego długu odzyskać.

Pewnie nie wie Pan, czy samochód jest jego własnością a jeśli nawet, to czy nie jest w kredycie (obciążony zastawem na rzecz banku). Nie ma Pan też pewności czy faktycznie ma nieruchomości, a jeśli nawet, to czy mieszkanie jest tylko jego i czy nieruchomość nie jest aby obciążona hipotekami na rzecz banków. A kierownicze stanowisko a nawet prezesostwo w firmie może być oficjalnie na minimalnej stawce wynagrodzenia a więc wolnej w całości od egzekucji komorniczej. Skoro dłużnik żyje na wysokim standardzie, to możliwe że pieniądze i majątek ma przynajmniej ukryty więc możliwe że pressing typowo windykacyjny zmobilizuje dłużnika do zapłaty. Tego jednak nie wiemy. Co prawda, w Rzeszowie nikt nigdy nie czepiał się nas o to, że bezprawne metody stosujemy i zawsze mile to miasto kojarzę, ale bez przesady.

Grudzień 29th, 2012 at 12:25 am

kategoria: dłużnicy

Skomentuj