Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wycena kosztu obitej mordy

skomentuj

Nietypowe zapytanie otrzymaliśmy jako firma windykacyjna, a mianowicie:

Czy opłaca się nabywcy towaru przeciągać zapłatę faktury i w ten sposób korzystać jakby z kredytu, tyle że kupieckiego? Jakie ryzyko się z tym wiąże i jakie koszty dodatkowe? Z góry dziękuję za poświęcony czas. Potrzebuję po prostu dużo gotówki na z grubsza pół roku, w desperacji nawet chwilówki biorę pod uwagę. Pozdrawiam – Andrzej z Radomia.

Przede wszystkim, korzystanie z kredytu kupieckiego po upływie terminu zapłaty określonego na fakturze, jest nieetyczne. Trzeba się liczyć i z tym, że wierzyciel zgłosi do organów ścigania podejrzenie oszustwa gdy nie otrzyma zapłaty. Oczywiście nie musi to oznaczać, ze dłużnikowi zostanie przedstawiony zarzut oszustwa, jednak trzeba to brać pod uwagę, ze tak się to może skończyć, jeżeli organy ścigania uznają, że dłużnik zakupił towar z odroczonym terminem zapłaty zakładając z góry że nie zapłaci (w terminie). Jeżeli natomiast chodzi o koszty które dłużnik może ponieść z tytułu przeterminowanego kredytu kupieckiego, to wchodzą w grę odsetki za zwłokę oraz ewentualnie koszty procesowe i koszty egzekucyjne. Jeżeli na fakturze nie określono odsetek umownych (i w ogóle nie są określone odsetki) to z tytułu zaległości w zapłacie należne są sprzedawcy odsetki za zwłokę. Na dzień dzisiejszy ich wysokość to 13% w skali rocznej. Czy to się opłaca? Jeżeli musi Pan zaciągnąć kredyt, to po prostu trzeba porównać całkowity koszt kredytu w banku z wysokością ww. odsetek na dzień dzisiejszy. Czy wśród ofert kredytów dla firm można znaleźć takie z RRSO niższym jak 13%, tego nie wiem, ale nie wydaje mi się.

Tyle, że jeśli będzie Pan przeciągał zapłatę faktury korzystając z przeterminowanego kredytu kupieckiego, to w każdej chwili musi się Pan liczyć z tym, ze wierzyciel skieruje do sądu pozew o zapłatę. A już samo wniesienie pozwu spowoduje że koszt Pana przeterminowanego kredytu może gwałtownie wzrosnąć. Jeśli wierzyciel pozew wniesie samodzielnie, to wtedy uiści tylko opłatę wpisową którą Pan zostanie obciążony. Jeżeli jednak w jego imieniu pozew wniesie prawnik, wówczas dojdą Panu do zapłaty koszty zastępstwa procesowego a te mogą być znacznie wyższe i zwłaszcza wówczas kredyt kupiecki może się okazać zbyt kosztowny. Zarówno wysokość wpisu sądowego jak i kosztów zastępstwa procesowego zależy od wartości przedmiotu sporu czyli kwoty której dochodzi wierzyciel w pozwie. Sposób obliczania wysokości wpisu sadowego oraz gradację wysokości kosztów zastępstwa procesowego można na naszym blogu, wystarczy skorzystać z blogowej wyszukiwarki. Jeżeli po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty albo wyroku wciąż nie dokona Pan zapłaty, to mogą dojść dodatkowe koszty w postaci kosztów egzekucyjnych w tym prowizji komornika. O wysokości opłat komorniczych i generalnie kosztów postępowania egzekucyjnego również można poczytać na tym blogu. Zapewniamy, że (w porównaniu do wartości podstawowej długu) nie są one małe.

Można też za długi dostać po mordzie (na pewno nie od nas). To już jest sprawa indywidualna, na ile ktoś wycenia koszty swej obitej mordy albo na przykład spalonego samochodu tudzież innych bezprawnych czynności wykonywanych przez windykatorów – bandytów. A poza tym, prowadzona w granicach prawa windykacja też może zaszkodzić – reputacji dłużnika. Głównie poprzez upublicznienie informacji o jego zadłużeniu. Można stracić przez to (potencjalnych) klientów, dostawców.

Grudzień 25th, 2012 at 4:10 am

kategoria: zadłużenie

Skomentuj