Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzajcie najemców…

skomentuj

Taki mail: Chciałbym dowiedzieć, czy podjęliby się Państwo odzyskania niewielkiej (patrząc na realia Państwa działalności, jednak dla mnie to spora kwota – na dzień dzisiejszy 3000 złotych, musze jeszcze kilka rzeczy doliczyć, ale to już w konsultacji z Państwem tak, bym nie wliczył czegoś, co nie ma uzasadnienia, a z drugiej strony bym czegoś nie pominął.
Sprawa wygląda tak: Mój ojciec wynajmował mieszkanie w Jeleniej Górze, mieszkał przez jakiś czas we Włoszech, aktualnie mieszka pod Warszawą, w związku z tym przekazał mi wszelkie obowiązki wynikające z obsługi mieszkania. Lokator (mający umowę do 13 czerwca 2011 roku) przez dłuższy czas nie płacił za gaz i energię elektryczną i przestał w pewnym momencie płacić za mieszkanie odmawiając wyprowadzenia się – w ten sposób mieszkał jeszcze dwa miesiące po wygaśnięciu umowy.

W związku z tym powstały należności, które musiałem ja uregulować, m. in. odcięto gaz, do moich roszczeń dochodzi także okres niepłacenia przez lokatora czynszu w czasie trwania umowy i po jej wygaśnięciu. Lokator dostał już ode mnie przedsądowe ostateczne wezwanie do zapłaty (zgodnie  z poradą – płatną – prawnika), jednak nie przyniosło ono żadnego rezultatu. Już wiadomo że długów ma więcej – do mieszkania przychodziły wezwania do zapłaty z tamtejszych parabanków. A zatem moim następnym krokiem jest znalezienie firmy, która by podjęła się odzyskania moich pieniędzy i z tym zwracam się do Państwa. Czy jest możliwe spotkanie się z Państwa przedstawicielem we Wrocławiu celem omówienia szczegółów i możliwości podjęcia odpowiednich kroków? Jakie dokumenty powinienem mieć ze sobą, a jakie upoważnienie powinien mi napisać Ojciec będący właścicielem lokalu?

A niektórzy twierdzą, że nawet opłaca się kredyt mieszkaniowy wziąć po to, by wynajmować komuś takie mieszkanie w kredycie, bo można i w takim układzie zarobić… Z moich doświadczeń wynika, że skuteczna egzekucja komornicza przeciwko najemcy to rarytas czyli rzadkość niezmierna. Nie oznacza to, że nie można innymi sposobami wyegzekwować od nich długu, o ile tylko znany jest ich adres a z tym jednak bywa różnie albowiem często włóczą się po Polsce niczym Cyganie. Dlatego tym istotniejsze jawi się sprawdzenie potencjalnego najemcy podobnie jak bank sprawdza potencjalnego kredytobiorcę: zatrudnienie (czy i gdzie pracuje i ile zarabia) jak też stan zadłużeń w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Biurach Informacji Gospodarczej. Wpisujemy też imię i nazwisko takiego w Google wraz z takimi wyrazami jak: dług, wierzytelność, giełda wierzytelności, rejestr dłużników itp. Jeżeli najemca prowadzi działalność gospodarczą, to należy go też poprosić o zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków oraz składek ZUS.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

23/12/2012

kategoria najem

Skomentuj