Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyrok karny a wyrok cywilny

komentarze 3

Zauważyłem, że wiele osób nie rozróżnia istoty postępowania cywilnego od postępowania karnego oraz wyroków (karnego i cywilnego) przeciwko dłużnikowi, o zapłatę. Nie dalej jak wczoraj zasugerowałem klientowi złożenie przeciwko dłużnikowi zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wyłudzenia. Mało tego, zacząłem mu mówić o celu takiej czynności czyli że sąd może skazać go wyrokiem za wyłudzenie na karę pozbawienia wolności i że taka niemiła perspektywa tzn. zamknięcia go w więzieniu, może przymusić dłużnika do oddania pieniędzy. Klient mi na to, że przecież w sprawie jest już wyrok, komornik działał i nic z tego (zlecił mi sprawę po bezskutecznej egzekucji komorniczej). Litości…

On ma wyrok w sprawie cywilnej który umożliwił prowadzenie przez komornika postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi ale taki wyrok nie jest za karę i nie stwierdza, że dłużnik dokonał wyłudzenia. Sąd cywilny w takim wyroku stwierdził, że dłużnik ma dokonać zapłaty (można egzekwować dług) ale nie orzekł kary gdyż nie wnikał w postępowaniu cywilnym w to, czy zaciągnięcie długo to wyłudzenie. Nie każdy dłużnik to oszust. A postępowanie karne miałoby na celu skazanie dłużnika przez sąd karny poprzez uznanie, że pieniądze wyłudził czyli biorąc w tym wypadku zaliczkę dłużnik miał świadomość tego że z umowy się nie wywiąże.

Skoro egzekucja komornicza jest bezskuteczna, dłużnik nie przebywa w miejscu zamieszkania i nie wiadomo gdzie przebywa, nie działa na niego publikowanie jego danych i długu w rejestrach długów oraz plakatowanie w rodzinnej wsi, to firma windykacyjna powinna poszukiwać innych środków. A skoro od komornika wiadomo, że ma też inne długi z tego samego tytułu i powstałe zanim naciągnął mojego klienta, to warto spróbować zmusić go do zapłaty postępowaniem karnym.

Albo marnie tłumaczyłem albo klient to kretyn…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/12/2012

kategoria: wyłudzenie

Komentarze do 'Wyrok karny a wyrok cywilny'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wyrok karny a wyrok cywilny'.

 1. Plakaty rozwieszasz za pomoca firm ulotkowych?bo chyba do szczecina nawet dla 5 dluznikow to sie nie oplaca jechac z Sosnowca.

  Misiek

  15 Paź 14 09:31

 2. No co Ty, ludzi mamy w całym kraju.

  admin

  15 Paź 14 10:16

 3. Rozumiem,ciezko cos takiego zorganizowac .

  Misiek

  15 Paź 14 11:35

Skomentuj