Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieściągalne wierzytelności a zdolność kredytowa

1 komentarz

Taki mail: Prowadząc firmę w Ostrowie Wielkopolskim mam wierzytelności których nie mogę ściągnąć a chcę wystąpić do banku o kredyt. Obawiam się jednak, że moja zdolność kredytowa może zostać zakwestionowana przez bank, że jest za niska. Te wierzytelności są już potwierdzone wyrokami i egzekucje komornicze nieskuteczne. Czy gdybym zlecił firmie windykacyjnej odzyskanie takich długów i przedstawił bankowi umowy z firmą windykacyjną, to mogę liczyć na wyższą ocenę zdolności kredytowej? Większość dłużników jest z terenu Kalisza.

Bank prawdopodobnie nie zmieni oceny Pana zdolności kredytowej w związku z powyższym, także dlatego, że chodzi o wierzytelności uznane prawomocnie przez komornika za nieściągalne. Prawdopodobieństwo wyegzekwowania tychże przez firmę windykacyjną nie jest wysokie. Przedsiębiorcy wnioskujący o kredyty dla firm, zwłaszcza bez zabezpieczenia, są rygorystycznie oceniani pod kątem ryzyka kredytowego, zdolności kredytowej. Myślę nawet, że ujawnienie bankowi faktu posiadania wierzytelności nieściągalnych zwłaszcza na wysoką łączną kwotę, może mieć, jeśli już jakiś, to prędzej negatywny wpływ na ocenę. Wyjdzie bowiem na wierzch (w opinii banku) fakt, że nie potrafi Pan zarządzać swymi należnościami.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/12/2012

kategoria kredyty dla firm

1 komentarz do 'Nieściągalne wierzytelności a zdolność kredytowa'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Nieściągalne wierzytelności a zdolność kredytowa'.

  1. Dokładnie. W takim przypadku firma wyda się mało wiarygodna, a właściciel raczej nie wzbudzi zaufania, szczególnie, że takich nieściągalnych długów ma Pan kilka. Najlepiej zmienić kontrahentów i zacząć budować nową zdolność kredytową.

    zadłużenie a zdolność

    19 Gru 12 10:21

Skomentuj