Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z nieruchomości a inny wierzyciel hipoteczny

komentarze 4

Taki mail: Mam wyrok przeciwko mojemu dłużnikowi w Jastrzebiu-Zdroju za pożyczkę koleżeńską ale on nie ma niczego tylko nieruchomość i komornik zajął ja na mój wniosek. Nie wiem czy jest dla mnie sens żebym wpłacił zaliczke komornikowi, on żąda ode mnie 2000 złotych po to aby biegły oszacował nieruchomość pod licytację. Wiem jednak że na nieruchomości jest hipoteka banku bo dłużnik dłużnik ma niespłacony, wypowiedziany już kredyt hipoteczny. Czy ja coś dostanę z tych pieniędzy po zlicytowaniu mieszkania dłużnika?

Bank jako wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo przez Panem w egzekucji, do wysokości kwoty zabezpieczenia hipotecznego, tak jest jak chodzi o kwotę główną Pana wierzytelności i odsetki. Musiałby Pan dowiedzieć się, ile wynosi dług kredytowy oraz jaka jest wartość hipoteki lub, w przypadku hipoteki kaucyjnej, do jakiej maksymalnej wysokości została ustanowiona. Jednak opłaty egzekucyjne dokonane przez Pana w tym zaliczka na oszacowanie nieruchomości, będą w pierwszej kolejności zaspokajane, nawet przed wierzytelnością hipoteczna banku. Jak chodzi o licytacje nieruchomości w Jastrzębiu-Zdroju to o dziwo chyba nigdy nie mieliśmy problemów w skutecznym (czyt. znalazł się nabywca) rozreklamowaniu licytacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/12/2012

Komentarze do 'Egzekucja z nieruchomości a inny wierzyciel hipoteczny'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Egzekucja z nieruchomości a inny wierzyciel hipoteczny'.

 1. Czy banki tak łatwo zgadzają się na wyłączenie z majątku części zaspokajającej zabezpieczenie kwoty kredytu? A jeśli dłużnik udowodni, że nieruchomość w całości potrzebna jest mu do sprawnej spłaty kredytu.

  QbaBezdomny

  17 Gru 12 20:29

 2. Dłużnik nie ma tu głosu. Komornik po prostu zlicytuje nieruchomość (jak znajdzie się kupiec a z tym bywa różnie) i bank zostanie zaspokojony jako pierwszy do wartości z hipoteki a gdy roszczenie jest niższe, to do wysokości całego roszczenia. Gdy w pierwszym przypadku coś zostanie, to otrzyma to wierzyciel niehipoteczny a w drugim przypadku tzn. gdy wartość roszczenia jest wyższa niż wartość hipoteki, to ta kwota po odjęciu wartości hipoteki (czyli roszczenia banku zaspokojonego w pierwszym rzędzie) będzie już dzielona pomiędzy bank i niehipotecznego wierzyciela; bank nie będzie tu korzystał z pierwszeństwa.

  admin

  17 Gru 12 21:16

 3. Wystarczy że dogada się z Bankiem i ureguluje zaległe raty hipoteczne, bank migiem cofnie wypowiedzenie. Jedyne co będzie mógł zrobić komornik to dopisać się do hipoteki.

  Anonim

  18 Gru 12 15:05

 4. Tu mowa nie o zaległościach w spłacaniu kredytu tylko o innym niż bank wierzycielu.

  admin

  18 Gru 12 15:37

Skomentuj